Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zorunlu trafik sigortası poliçesi taşımak zorunlu mu?

Giriş Tarihi: 21.10.2013 17:45
Zorunlu trafik sigortası trafikte seyir halinde olan her aracın yaptırmakla mükellef olduğu bir sigorta türüdür. Bütün motorlu araçlar trafiğe çıkmadan önce zorunlu trafik sigortalarını yaptırarak, poliçelerini almış olmalıdırlar. Aksi halde trafikte gerekli denetimler yapılırken ceza alma ihtimali çok yüksektir. Eğer araçlar zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkar ve denetimlerde bunun farkına varılırsa, araçların bağlama işlemi yapılarak, trafik sigortası yapılana kadar bekletilmektedir. Bunun yanı sıra belirli bir miktar para cezası uygulanmaktadır. Ek olarak çekici ve otopark parası da ödenen para cezasına ek olarak eklenmektedir. Bütün bunlar ışığından zorunlu trafik sigortası konusunda hassas davranmamız gerektiği aşikar.

Rutin trafik denetimleri sırasında trafik kontrolü yapan ekipler, araç muayene tarihine, aracın zorunlu olarak sahip olması gereken şeylere sahip olmup olmadığına bakmaktadır. www.zorunlutrafiksigortasi.net yetkililerinden alınan bilgilere göre 2013 yılına kadar yapılan denetimler sırasında, bize sorulan zorunlu trafik sigortası poliçesini, ilgili memurlara ibra etme gibi bir zorunluluğumuz vardı. Ancak yapılan kanuni düzenleme ile bu zorunluluk 2013 yılı itibari ile yürürlükten kalkmış durumda. Bunun yerine; trafik ekipleri ellerindeki cihazlar üzerinden, denetim yapılan aracın plakasını merkeze ileterek, sorgulama işlemini kendileri yapmaktadır. Buradan gelecek cevaba göre ise sürücüleri bilgilendirmektedirler.

Yetkililer, son zamanlarda bir çok kişinin trafik memurlarının hala kendilerine poliçe sorduğu bilgisinen kendilerine ulaştığını bildirmektedir. Genel olarak yapılan açıklamada ise, sistemlerin çalışmadığı ve sürücülerin hala trafik poliçesini yanında bulundurması gerektiği bilgisi verilmekte olduğu söylenmektedir. Bu eğer iyi niyetli bir uygulama ise, memurlara yardımcı olmak adına bu belgenin sunulması gerektiğini ileten yetkililer, belge sunulmaz ise kesinlikle belgenin araçta olmamasından ötürü bür ceza uygulanamacağını iletiyorlar. Bu konuda bir çok araç sahibinin bilgisiz olduğunu belirten yetkililer, bu konuya net bir şekilde açıklama getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zorunlu trafik sigortası poliçesi taşımak zorunlu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN