Bir Élysée Sarayı klasiği: Yasak aşk

Fransa'da devletin zirvesindeki koltuğa oturan siyasetçiler mutlu aile tablosu çizerken bir yandan da başka kadınların gönlünü fethetmekten geri durmuyor

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, oyuncu Julie Gayet ile yaşadığı yasak aşk dünya basınında geniş yer buldu. Oysa Fransa halkı, tarih boyunca Élysée Sarayı'nda yaşanan yasak aşklara hiç de yabancı değil. Hafızamızı tazelediğimizde skandalların 16. yüzyıla kadar uzandığını gördük

Aşk filmleri ve şarkılarına ilham veren, köprüleri ve kafeleri büyük aşklara tanıklık eden Paris sayesinde 'romantizm' denilince ilk akla gelen ülkelerden Fransa'nın bu şöhreti, ettikleri yeminin bir parçasıymışçasına cumhurbaşkanları tarafından da özenle korunuyor. Devletin zirvesindeki koltuğa ulaşan başarılı siyasetçiler, seçim meydanlarında eşleri ve çocukları ile mutlu aile tablosu çizerken bir yandan da başka kadınların gönlünü fethetmekten geri durmuyor.

İLK ÖRNEK KRAL IV. HENRİ

Geçmişe doğru yolculuğa çıkıp 16. yüzyıla gittiğimizde Fransa'da devletin zirvesinde yaşanan yasak aşklara örnek olarak karşımıza 60 yaşındayken, 15 yaşındaki Charlotte de Montmorency'ye aşık olan Kral IV. Henri çıkıyor. Tarih sayfaları Montmorency'nin yurtdışına kaçması üzerine kralın neredeyse bir savaş başlatmaya niyetlendiğini yazıyor. Hemen arkasından 70'e yakın ilişkisi olduğu iddia edilen Napolyon ve 1890'da metresi ile birlikteyken kalp krizi geçiren Cumhurbaşkanı Felix Faure geliyor. Yakın tarihte ise bir Fransız cumhurbaşkanının adının karıştığı yasak aşk hikayesi 1974'te yaşandı. Dönemin cumhurbaşkanı Valéry Giscard d'Estaing ile ünlü sinema yıldızı Marlène Jobert arasındaki ilişki, içinde bulundukları Ferrari'nin bir süt kamyonuna çarpmasıyla ortaya çıkmıştı.

GAYRİMEŞRU KIZINI 20 YIL GİZLEDİ

1981-1995 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten, Fransız solu için esin kaynağı olmayı günümüzde de sürdüren François Mitterrand'ın sürekli basına yansıyan gizli aşkları ise artık sıradan bir konu gibi algılanıyordu. Çocukluk aşkı ile yaşadığı evlilik dışı ilişkisinden 20 yaşında bir kızı olduğunun ortaya çıkması ise ülke gündemine bomba gibi düşmüştü. Kirası devlet tarafından ödenen bir evde yaşayan ve yıllar boyunca babasıyla düzenli görüşüp vakit geçiren Mazarine Pingeot'nun varlığı, babakızın sokakta çekilen fotoğraflarıyla ortaya çıkmıştı. Yıllarca süren bir gizli ilişki ve gayrimeşru çocuk hikayesiyle sarsılan Fransa'da ilk başta "Kralların birçok kadınla birlikte olduğu 17. yüzyıl monarşi düzenine mi dönüyoruz?" tartışmaları yaşansa da sadece birkaç hafta sonra olay tamamen unutuldu. Yıllar sonra eşi Danielle, kocasının evlilik dışı bir kızı olduğunu bildiğini ve durumu kabullendiğini açıkladı.

'DUŞ DAHİL ÜÇ DAKİKA'

Élysée Sarayı'nın 1995 yılında göreve gelen misafiri Jacques Chirac'ın da özellikle medya ve sanat dünyasından birçok kadınla 'Duş dahil üç dakika' lakabını almasına neden olacak kadar kısa süren gizli ilişkileri olduğu biliniyor. Chirac'ın ayrıca politika dünyasından birlikte olduğu kadınları önemli görevlere getirdiği de iddia ediliyordu. Eşinin geceleri aniden ortadan kaybolması üzerine sarayda çalışanları sıkı bir sorguya çektiği söylenen eşi Bernadette Chirac, yakın zamanda bir dergiye verdiği röportajda gençliğinde kadınların kocasına çok düşkün olduğunu söylemişti. Bu röportaj, cumhurbaşkanının çapkınlıklarının üstü kapalı bir şekilde teyit edilmesi olarak algılanmıştı. Magazincilerin en sevdiği cumhurbaşkanı ise göreve gelmeden önce de özel hayatı ile gündemden düşmeyen Nicolas Sarkozy'ydi. Neuilly-sur-Seine Belediye Başkanı olduğu yıllarda nikahını kıyacağı Cécilia'ya aşık olan Sarkozy, evlenmesine engel olamadığı güzel gelinin kalbini kısa bir süre sonra çaldığını itiraf etmişti. Beş yıl boyunca yasak aşk yaşayan ikili sonunda eşlerini terk ederek 1996 yılında evlenmişti. Çiftin, 2005 yılında yaşadıkları kısa süreli ayrılık sürecinde Fransız basını Cécilia Sarkozy'nin Amerikalı bir halkla ilişkiler uzmanıyla aşk yaşadığını iddia etti. Çift, Sarkozy'nin 2007 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından boşandı. Böylece Sarkozy görev başındayken boşanan ilk Fransız cumhurbaşkanı oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Élysée Sarayı klasiği: Yasak aşk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN