Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin kara tablosu

, uluslararası alanda birçok zorlukla karşı karşıya. Hayaller ülkesi aynı zamanda sınırları içindeki kronik problemlerine çözüm bulamıyor. , evsizler, obezite, aşırı sağcılar, katliamlar ve intiharlar... ABD’nin kara tablosunu çıkardık

Giriş Tarihi: 12.5.2019 ABONE OL
ABD’nin kara tablosu
Hayaller ülkesi ABD zor günler yaşıyor. Hakim olan görüşe göre süper güç unvanı ABD'nin elinden gidiyor. ABD, Sovyetler Birliği'nin çökmesinden bu yana tek başına oturduğu dünya liderliği koltuğunu artık paylaşmak zorunda kalacak. En ciddi rakibi Çin. Pekin yönetiminin 2025'e kadar dünyanın yeni en büyük ekonomisi olması bekleniyor. Çin kadar Rusya da iddialı. Soğuk Savaş döneminde çift kutuplu sistem tecrübesi olan Rusların en büyük güvencesi tabii ki silahları. Rusya ve Çin'e karşı yeni bir düzen kurmaya çalışan ABD, dışarıda karşılaştığı zorluklar kadar ülke içinde de birçok ciddi soruna çözüm bulamıyor.

70 BİN
Ekonomik olarak hâlâ dünyanın lideri olan ABD'de uyuşturucu bağımlılığı diğer bir problem. Resmi rakamlara göre 2017 yılında yaklaşık 70 bin kişi uyuşturucu kullanımından dolayı yaşamını yitirdi. Ülkede eroin kullanımı kadar ağrı kesicilere de bağımlılık çok yüksek seviyelerde. Aşırı dozda ağrı kesici yüzünden her yıl ölenlerin sayısının da 14 bin 500 olduğu tahmin ediliyor.11 BİN
ABD denilince akla gelen konulardan biri de bireysel silahlanma oluyor. Resmi bir veri yok ama, ülke genelinde 270 milyondan fazla silah olduğu tahmin ediliyor. ABD'de her yıl 11 binden fazla kişi silahlı saldırılarda ölüyor. Sadece bu yılın başından itibaren ülke genelinde 115 toplu katliam yaşandı.

674 BİN
ABD'nin çocuk istismarı konusundaki karnesi oldukça kötü. Ülkede 2017 yılında yaklaşık 674 bin çocuk istismarı vakası tespit edildi. Raporda, bin 720 çocuğun istismar ve ihmalden öldüğü vurgulanırken, her 4 çocuktan 1'inin hayatlarının bir döneminde istismar ve ihmal ile yüzleştiği yer aldı.130 BİN
Dünya genelinde obezite sorunu yaşayan kişi sayısının en yüksek olduğu ülke ABD. Ülkede her 10 kişiden 4'ü aşırı kilolu.

45 BİN
ABD'de yetkililerin çözüm bulamadığı konuların başında intiharlar geliyor. Ülke genelinde her yıl yaklaşık 45 bin kişinin intihar ile hayatına son verdiği biliniyor. İntihar yaşı 10'lara kadar düştü. Son yapılan bir araştırmaya göre 2000 ile 2018 yılları arasında yaşları 10 ile 24 arasında olan 1.6 milyon genç intihar girişiminde bulundu.

553 BİN
327 milyon nüfuslu ABD'nin yıllardır çözüm bulamadığı konuların başında evsizler geliyor. Tahminlere göre 700 binden fazla kişi evsiz. Resmi rakamlara göre evsiz sayısı 553 bin 742. Ülke nüfusunun yüzde 14'ünün sabit bir evi yok. 75 bin evsiz ile New York ile 50 binden fazla evsizin bulunduğu Los Angeles bu alanda en kötü unvana sahip kentler.

?10 BİN BİN
Ülkede beyazların üstünlüğünü savunan ve İslam karşıtı olan aşırı sağcıların sayısı giderek arıyor. Ülke içinde geçen yıl aşırılık yanlıları en az 50 kişinin ölümüne neden oldu. Beyazların üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütünün 10 binden fazla üyesinin olduğu tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’nin kara tablosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN