Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halsizliğim gün boyu sürüyor

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Halsizlik ile uyanıyorum ve bu durum gün boyu devam ediyor. Hangi vitaminleri kullanmalıyım? Ş.Y./İzmir
Özellikle

menopoz çağı, vitamin gereksiniminin arttığı bir dönemdir. Bunun yanı sıra astım, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi durumlarda da vitamin ihtiyacı artar.

B VİTAMİNİ ALIN
Özellikle B kompleks vitaminleri; (B1, B2, B3, B6, B12) yaşam için gerekli enerji üretiminden sorumlu metabolizmada anahtar rol oynar. Bu nedenle bu dönemlerde B kompleks bakımından zengin gıdalar alınması önerilir. Tüm sebzeler, tahıllar, kepekli ürünler, fındık, ceviz ve yer fıstığı; B1 vitamini bakımından zengindir. Süt, yoğurt, beyaz peynir ve et ürünlerinde ise B2 vitamini bulunur. Tavuk ve balık eti ayrıca B3 vitamini içerir. Yumurta, balık, tavuk, tahıllar, pirinç, yulaf ve patates gibi nişastalı sebzelerde B6 vitamini bulunur. B12 vitamini ise vücutta yapılmaz. Bu dönemlerde bu gıdalardan zengin beslenme; vücut metabolizmasına katkı sağlayarak halsizlik şikayetlerinin giderilmesinde yarar sağlar.

Saç dökülmesine karşı A vitamini

Saçlarım boyalı ve çok dökülüyor. Saç dökülmesine karşı ne yapabilirim? A.L./Ankara

Saç boyaları; içerdiği kimyasal bileşikler sebebiyle saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca beta bloker gibi birçok tansiyon, depresyon, tiroid ilaçları ve bazı antibiyotikler de saç dökülmesine yol açabilir. Bu nedenle bu kişiler kullandıkları ilaçları hekimleriyle paylaşmalıdır. Ayrıca A ve D vitamini bakımından zengin besinler; saç dökülmesini önleyebilir. Stres ve depresyon da saç dökülmesine neden olan diğer sebeplerdir. Stresle mücadele yöntemleri geliştirmek de yararlı olabilir. Saç dökülmesinde etkili olan bazı ilaçların da hekime danışılarak kullanılması faydalı olabilir.

Zencefil suyu faydalı mı?

Taze zencefil suyunun antibiyotik etkisi yaptığı söyleniyor. Bu, doğru mu? D.S./İstanbul

Zencefil bitkisinin vücuda etkileri konusunda elimizde kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca bitkisel ilaçların bilinçsiz bir şekilde ve fazla miktarda kullanılması; karaciğer ve böbreklerde olumsuz etkilere neden olabilir. Gizli karaciğer ve böbrek hastalığı olanların bu konularda çok daha dikkatli olması gerekir. Halk arasında yaygın bir biçimde şifalı etkilere sahip olduğuna inanılan bitkilerin, gelişigüzel ve bilinçsizce kullanılmaması gerekir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halsizliğim gün boyu sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN