Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vitamin eksikliği psikolojiyi bozar

Diyet yaptığımda çok sinirli ve huzursuz biri oluyorum. Zaman zaman da oturduğum yerde uyukluyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Z.P./İstanbul
Vitamin yetersizliği, kansızlık, tiroid hastalıkları ve depresyon bu şikayetlere yol açabilir. Pantotenik asit, pridoksin ya da B6 vitamini eksiklikleri de; sinirlilik, ilgisizlik, huzursuzluk, huysuzluk, irkilme, irite olma, kendini kötü hissetme gibi yakınmalara neden olabilir. Kabızlık ya da ishal, kas şikayetleri, yaygın kas ağrıları, bacak, kol ve sırtta yakıcı ağrılara yol açan nevralji ya da nöropati de gelişebilir. Bu kişilerin; B6 vitamini bakımından zengin olan fındık, fıstık, ceviz, patates, pirinç, yulaf, balık ve tavuk eti tüketmesi gerekiyor.

YUMURTA SARISI YİYİN
Pantotenik asit ihtiyacı günde 5 miligramdır. Bir yumurta sarısı ile de pantotenik asit ihtiyacı karşılanabilir. Beslenme bozukluğu ve diyet de vitaminlerin eksik alınmasına sebep olabilir. Diyetler, uzman kontrolünde yapılmalıdır.

Damarlara Omega 3 desteği

60 yaşındayım ve menopoza girdim. Bir süredir kemik erimesi şikayetim var. Balık yağı, kemik erimelerine iyi geliyor mu? D.S./Trabzon
Balık yağında fazla miktarda çoklu doymamış Omega 3 yağ asitleri bulunuyor. Bu asitler; hücrelerin zarlarının sağlamlaşmasında, korunmasında ve dayanıklı hale gelmesinde önemli rol oynar. Ancak balık yağının, kemik erimelerine karşı bir etkisi yoktur. Özellikle kalp, karaciğer ve böbrekteki dokuların sağlamlığını artırarak fonksiyonlarının iyileşmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca balık yağının kanın pıhtılaşmasını bozduğu ve böylece kalp-damar hastalıklarında pıhtılaşmaya karşı koruyucu etkisi olduğu da biliniyor. Bu arada Omega 3 hapı alanların; Aspirin ya da başka tür pıhtılaşma önleyici ilaç kullanmaları durumunda kanama riski artabilir.

Kum döken C vitamini almasın

30 yaşındayım ve bir süredir böbrek taşı düşürüyorum. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini almamda bir sakınca var mı? Y.C./Konya C vitamini asidik yapıdadır ve dolayısıyla idrarın asitleşmesine neden olabilir. Bu sebeple, böbrek taşlarına ya da halk arasında kum denilen kristallere yol açabilir. Böbrek taşı düşüren ya da kum döken kişilerin; C vitamini almalarının sakıncalı olacağı söylenebilir. B kompleks vitamini almalarının, böbrekler üzerinde olumlu etkisi vardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vitamin eksikliği psikolojiyi bozar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN