Hangi besini hangi la tüketmemeliyiz?

kullanımı sırasında tüketilen besinlerin ilaçların etkisini azaltıcı veya arttırıcı etkileri olabiliyor. Fayda beklerken ciddi derecede yan etkiler yaşanabiliyor. Çok dikkat edilmesi gereken bu durumlar kesildikten sonra birkaç hafta bile sürebiliyor.

Giriş Tarihi: 3.9.2015 10:12
Hangi besini hangi ilaçla tüketmemeliyiz?
İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, lı Yaşam Merkezi Direktörü, Uzm. Dr. Özgür Şamilgil özellikle dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat çekiyor;

Greyfurt suyu
Bu meyvenin kendisinin değil ama suyunun fazla miktarda tüketimi (günde 1 litre ve üzeri) özellikle statin grubu kolesterol larının bazılarının barsakta parçalanmasını geciktirerek kan seviyelerini arttırıyor. Bu da kas ağrıları, kas krampları ve kas erimesi gibi yan etkilerin artışına neden olabiliyor.
Kalsiyum antagonisti grubu tansiyon ilaçlarının etkisini arttırabiliyor bu da başta tansiyon düşüklüğü riski doğuruyor. Ayrıca kabızlık, kalp atışlarında yavaşlamaya neden olabiliyor.
Erkeklerde sertleşme sorunu için kullanılan ilaçların etkisini arttırması tansiyon düşüklüğü, görme bozukluğu gibi şikayetleri ortaya çıkarabiliyor.
Östrojen içeren doğum kontrol haplarının etkisini dolayısıyla yan etkilerini arttırabiliyor.

Bazı antidepresan, psikiyatri, kalp ritm, kanser ilaçları da etkileşebiliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hangi besini hangi ilaçla tüketmemeliyiz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN