Bitkilerin kraliçesi:

Dr. Ömer Coşkun, mutfakların vazgeçilmez ı ın yüksek tansiyondan solunum sistemi şikayetlerine ve alzheimer'a kadar birçok hastalığa çare olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 12.1.2016 17:09
Bitkilerin kraliçesi: Safran
Hastalıklara çare oluyor

Birçok rahatsızlığa iyi gelen ın Güneybatı Asya'da yetişen Crocus Sativus bitkisinden elde edildiğini ifade eden Dr. Coşkun, "Bu nedenle dünyanın en pahalı ı olarak bilinir. Her safran bitkisinde maksimum dört çiçek bulunur ve her çiçek üç koyu kırmızı tepeciğe sahiptir. Hasatta elle toplanan safranın yaprakları kurutulur. Safran elde etmek için bitki yumruları kullanılır dedi.

Kilo kaybına yardımcı oluyor

Dr. Ömer Coşkun, safranın bitkilerin kraliçesi olduğunu kaydederek şöyle konuştu: "Safran, halk arasında sinir sistemi uyarıcısı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk verici olarak kullanılır. Günde 176.5 mg safran tüketen kişiler, yüzde 55 oranında sız atıştırmalardan vazgeçer ve kilo kaybeder. Safran özü bileşenlerinin antikanserojen (kanser bastırıcı) antioksidan özelliklere sahiptir. Diyet ve stres, genellikle belirli hormon ve nörotransmitter seviyelerini bozabilir. Sonuç olarak; anormal beslenme ve diyet, stresi teşvik eder. Safran özü ise iştahı ve stresi düzenler, ayrıca beyindeki seratonin artışını sağlar.

Tümörün yayılmasını bastırıyor


Her yıl dünyada 7.5 milyon insan hayatını kanserden kaybettiğini hatırlatan Dr. Coşkun, şunları söyledi: "Bitkisel özler, kanserden korunma ajanlarının gelişimi için temel kaynaklardan biri olmuştur. Safran özü tümörü küçültür ve tümör yayılmasını bastırır. Safranın bir başka yararı göz hastalıklarının ilerleyişini yavaşlatabilmesidir. Geleneksel halk hekimliğinde safran kullanmak; ağrı, kötü sindirim, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, solunum sistemi hastalıkları ve alzheimer gibi birçok rahatsızlıklara çare oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkilerin kraliçesi: Safran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN