Bilinçsiz kullanılan ndaki büyük tahlike

-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Ali Öner Erdoğdu, “ hapları en sık kullanılan korunma yöntemlerinden biridir. Ancak bu hapları bir uzmana danışmadan almak kötü sonuçlara neden olabilir.” dedi.

Giriş Tarihi: 19.2.2016 16:06
Bilinçsiz kullanılan kontrol haplarındaki büyük tahlike
''İlaç kullanımı bırakıldığında doğurganlık geri döner''

Op.Dr. Ali Öner Erdoğdu, " hapları estrojen ve progesteron içeren, yüksek etkinlik ve az yan etkileri nedeniyle 1960 yılından beri günümüze kadar sıkça kullanılmış ve hala kullanılmakta olan en güvenilir nin başında gelir. İçerdikleri estrojen-progesteron hormonları ile vücutta yumurtalıkların çalışmasına engel olurlar ve bu sayede istenmeyen gebelikleri de önlerler. İlaç bırakıldığında doğurganlık hızla geri döner bu nedenle de nde tercih sebebidirler." diye konuştu.

Op.Dr. Ali Öner Erdoğdu, ilaçların bazı kişilerde şiddetli baş ağrısı yapabileceği ve migreni olanlarda da tetikleyici etkiler doğurabildiğini belirterek şöyle konuştu:

''Kontrol haplarının kullanımı baş ağrısı yapabilir''


"Doğum etkin oldukları için seçilseler de yine de korunmak isteyen bayanların bu ilacı uzmana danışarak almaları büyük önem taşır. Çünkü ilaçlar bazı kişilerde şiddetli baş ağrısı yapabilir, migreni olanlarda da tetikleyici etkileri doğurabilir. Ailesinde meme kanseri ve geçmiş hikayelerinde derin ven trombozu olanlarda doğum kontrol hapının kullanılması ölümcül sonuçlara neden olabilir. Yine 35 yaş üstü ve sigara içen, ağır karaciğer hastalığı olan bayanlarda da kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bunların dışında özellikle penisilin grubu gibi daha pek çok antibiyotik doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltarak gebeliğe neden olabilir. Bir hastalıktan ötürü bu tür antibiyotikler kullanıldıkça aynı anda ek bir korunma yöntemi de uygulanmalıdır. Yine de yüksek etkinlik, az yan etki, adet düzensizliği ve sancılarına iyi gelmesi günümüzde olduğu gibi ileri ki dönemlerde de doğum kontrol haplarını ilk seçenek olarak kullanmak kaçınılmaz olacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı faydalı olduğu tartışmasız olsa da siz siz olun bir uzmana danışmadan aklınıza göre bu ilaçları sakın kullanmayın. Çünkü değişik hormonlar içeren ve değişik dozlardaki doğum kontrol haplarından kişiye en uygununu seçerek vermek son derece önemlidir. Örneğin arkadaşınızın kullandığı gebelik önleyici hap sizin için uygun olmayabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçsiz kullanılan kontrol haplarındaki büyük tahlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN