Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tedavisinde ameliyat şart mı?

Son yıllarda yapılan istatistikler göstermiştir ki hızla ilerlemekte ve çok ciddi sorunlarına yol açmaktadır. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğraş, itenin hangi aşamasında ameliyat tedavisi gerektiğini, ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Giriş Tarihi: 31.3.2016 14:50 Güncelleme Tarihi: 31.3.2016 15:04
Obezite tedavisinde ameliyat şart mı?
"Diğer tedavilerinden başarı sağlayamayan, kendi isteğiyle kilo veremeyen, kilo verip kısa da tekrar kilo alan kişilere ve vücut kitle indeksi 40'ın üstünde olan tüm hastalara ite cerrahisi uygulanabilir. Bunun dışında vücut kitle indeksi 35'in üzerinde olan şeker, tansiyon, uyku apne sendromu, eklem rahatsızl��kları olan, hastalara da tavsiye edilir."Egzersiz ve kilo verebilmek obezite hastalarında pek mümkün olmuyor. Obezitenin ilerleyen seviyelerinde kalıcı zararlara neden olabilecek birçok hastalık ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden nde erken tedavinin çok önemli oldugğunu belirtiyor.

"Obezite cerrahisi olan ameliyatı ile mide hacminin çok büyük bir kısmını çıkarıyoruz. Ameliyatın hemen ardından hastanın beslenme alışkanlıkları tamamen değiştitirilebiliyor. Küçülen mide kişinin yeme isteğinin azalmasını da sağlıyor. sonrası kişinin beslenme şekli de kontrol altına alınıyor. Öncelikle ilk 34 haftalık zaman dilimi içerisinde sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenip ardından katı gıdalara yavaş geçiş¸yapılarak mümkün oldukça protein destekli gıdalar tüketilmesi sağlanıyor. Tüp mide ameliyatı sonrasında ilk 6 aylık dönemde daha hızlı kilo kaybı yaşanıyor. Daha sonra kilo verme hızı düşerek dengeli bir şekilde devam ediyor. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın çok kilo vermesi değil, dengeli ve lı bir şekilde kilo vermesi hedeflenir. Hasta cerrahi operasyon, egzersiz ve sağlıklı beslenme ile olması gereken kilolara ve vücut kütle indeksine iniyor. Diyet ve egzersizin çok ağır olmaması, hastayı zorlayacak herhangi bir aşamanın olmaması obezitenin cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesinin sağladığı en büyük avantajlar arasındadır."

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğraş¸ "Obezite cerrahisi sonrasında tekrar kilo alma durumu düşük ihtimalle de olsa ortaya çıkabilir. Hastanın verilen tavsiyelere uymaması ve yaşam tarzını olması gerektiği düzene sokmaması tekrar kilo almasına neden olabilir. Tüp mide ameliyatı sonrası tekrar ameliyat olma riski iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki, ameliyatta olması gerekenden daha büyük bir mide bırakılmasıdır. Diğer neden ise midenin zamanla genişleyebilme kapasitesine sahip olmasıdır. Bu genişleme hiç bir zaman eski hacmi seviyesinde olmayacaktır. Tüp mide ameliyatı sonrası yeniden kilo alan hastalar tekrar değerlendirilerek nerede hata oldugğu araştırılmalıdır. Bunun için obezite cerrahisi alanında uzman bir genel cerraha muayene olunması gerekmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite tedavisinde ameliyat şart mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN