Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar ın enerjisini emiyor olabilir mi?

lar ın enerjisini tüketiyor olabilir mi? Yeni yayınlanan rapor ortalığı karıştırdı.

Giriş Tarihi: 11.8.2016 14:59 Güncelleme Tarihi: 11.8.2016 16:36
Uzaylılar yıldızın enerjisini emiyor olabilir mi?

ındaki parlaklığının düzensiz aralıklarla artması ve azalması geçtiğimiz seneden bu yana en çok konuşulan konulardan biri. Yıldızın yapısındaki bozulmayla ilgili birçok teori ortaya atıldı. Tabii ki en uçuk teori ise ların yıldızın etrafına inşa ettiği devasa yapılar oldu.

Yeni bir raporda yıldızdaki parlaklığın son birkaç sene içinde eskisine nazaran azalmış olduğu saptandı. KIC 8462852 üstündeki gizem daha da artmış durumda.

İşin içinde uzaylılar mı var?

Bu sene bazı astronomlar KIC 8462852'de genel olarak parlaklıkta kararma olduğunu iddia etti. Fakat geçtiğimiz mayıs ayında bir grup araştırmacı yıldızdaki sözde değişimin farklı teleskopların kullanılmasından dolayı kaynaklandığını savundu. CalTech'ten yüksek lisans öğrencisi ile Carnegie Enstitüsü'nden , KIC 8462852'nin 2009 - 2013 yıllarda Kepler tarafından alınmış 53 görsel üzerinde ham piksel verilerinin analizi yaptı. Yıldızda sürekli gerçekleşen bir kararma olduğunu, parlaklığın azalmaya devam ettiği sonucuna ulaştılar.

Birkaç astronom yapılan belirli karşılaştırmalara göre KIC 8462852'deki azalmanın hızlı gerçekleştiğini belirtiyor. 4 yıl içinde parlaklık %3 sönmüş halde. Ben Montet yaptığı açıklamada, bu gelişmenin hızlı ve doğrusal olmadığını yinelerken, kendilerini ikna etmek için uzun boyunca çalıştıklarını, fakat şaşırtıcı bir sonuca ulaştıklarını vurguladı. teorisyenleri bu gelişmeyi yine uzaylılara bağladı.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzaylılar yıldızın enerjisini emiyor olabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN