EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

İçimizi ısıtan tezek

Putin doğalgazı keser mi? Soru halkın zihnini kurcalayadursun, Erzurumlu vatandaş çözümü bulmuş bile: "Keserse kessin, biz de tezek yakarız."
Milliyetçi pompacılara, "İşte cefakâr Türk halkı" dedirten bu lafın, "gerçeklik payı" nedir? Ben apartman çocuklarına tezeğin ne olduğunu hatırlatayım da; bu işin oluru var mı, yok mu siz karar verin.
İnternetten okuyoruz:
"Tezek yakıt olarak kullanılan kurutulmuş hayvan dışkısıdır... Genelde büyükbaş hayvanların dışkısı henüz sıcakken, yani hayvan dışkıyı bırakır bırakmaz, kolay tutuşsun diye içine biraz ot, saman karıştırılır... Ardından iki elle hamur açar gibi düzleştirilip yuvarlaklaştırılır... Daha sonra kuruyunca kolayca kaldırılabilsin diye düz bir zemine, çoğunlukla da bina duvarlarına yapıştırılır..."
Planım tezekolojiye bu minvalde devam etmekti ama birden aklıma, eski bir "Bastır Viking" öyküsü geldi.
Amerikalı çizer Dik Browne'nin kahramanı Bastır Viking, "Arkadaşlar işte sloganımız" diyerek, hazırladığı savaş pankartını açar: "Ya istiklal ya ölüm."
Slogan mırıldanmalara yol açar. Tayfalardan biri kafasını kaşırken, diğeri sorar: "Biraz sert olmadı mı şef?"
Tepkiler üzerine Bastır Viking tekrar çalışmaya başlar. Bulduğu yeni slogan takdirle karşılanacaktır: "Ya istiklal ya da uygun bir çözüm."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN