Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu memlekette "Lozan 2023'te bitiyor" diye laf çıkaranlar varmış... Bildiğimiz Internet sapıkları, ruhlarının kokmuş çöpünü sanal ortamların tenekesine dökenler olsa gerek.
(Şu Lausanne'ı Lozan yazmayın diye çok debelendik ama sonunda biz de sürüye uyduk. Israr edersek "ukalalık" gibi algılanacak.)
Böyle bir şey yok ve olamaz da.
Lozan "ucu kapalı" bir antlaşma değildir. Antlaşmalar öyle yapılmaz. Molotov-Ribbentrop Paktı'na bile süre konmamıştı, iki taraf da bunun zoraki ve geçici olduğunu bildiği halde...
Cumhuriyeti biterse Lozan da ancak o zaman kadük olur, hatta bu bile tartışılır. Çünkü bu tür antlaşmalar "rejimle" değil "ülkeyle" yapılır.
Nitekim, Lozan'ı imzalayan Cumhuriyeti değildir!
Lozan'ı "Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti" imzalamış, TBMM de onaylamıştır.
Üç ay sonra cumhuriyet ilan edilmeseydi de TBMM tutup Abdülmecid II'yi tahta geçirseydi bu antlaşma kendiliğinden yürürlükten kalkacak mıydı? Hayır.
Nitekim tek parti diktasında da kalkmadı, çok partili sistemde de, darbelerde de.
Biz Lozan'a toz kondurmayız ama işimize gelince onu "delmekten" de çekinmeyiz!
Lozan'a göre Boğazlar'da asker bulundurma hakkımız yoktu, bilir misiniz?
Taa on üç yıl sonra, 1936'da Montreux Antlaşması'yla bunu ancak düzeltebildik (ay pardon, Montrö!)
Kimsenin bir karış toprağında gözümüz yoktu ama Lozan'la Suriye'ye bırakılmış olan Hatay'ı da alıverdik. (Yok canım, Hatay önce bağımsız oldu, sonra tamamen kendi özgür iradesiyle bize katıldı, demek ki o sayılmaz.)
Lozan'da adı geçmeyen Kıbrıs'ın bir kısmını da cebellezi ettik.
Lozanlar ölmez, merak etmeyin.
Lozan'a göre Musul ve Kerkük'ü "istemeye" de hakkımız yoktur, acaba muhalefetin Meral Abla'sı bu konuda ne düşünmektedir? (Hangi konuda ne düşündüğünü öğrenemedik ki bunu soralım.)
Aynı Lozan'a göre hiçkimsenin 'den bir Kürdistan koparmaya da hakkı yoktur, PKK'nın yayın organının "aynı zamanda hem Fethullahçı hem de Kemalist nöbetçi genel yayın müdürü" cevap versin bakalım!
Lozan'ı savunan sen ve seninkiler değil miydi arslanım?
Yaa, kafanız karışır tabii...
CHP eğilimli olduğu anlaşılan bir vatandaş da CHP amigosu bir gazeteciye mektup yazmış... "Lozan 2023'te bitiyor" iddialarına çok kızmış, bu konuda Genelkurmay'dan bir tepki ve açıklama bekliyor...
Cumhurbaşkanı değil, başbakan değil, meclis başkanı değil, hiçbir siyasi parti değil, Genelkurmay.
İşte kafa bu. Bu kafayla da gidersen askere, zor alırsın tezkere.
Hem Kemalist hem bölücü olmak da herhalde ancak bizim entellere mahsustur. Hem kadın hem erkek gibi bir şey! Gidin gece vakti İnönü Gezisi'ne, bulursunuz. Gündüz gözüyle Cihangir'de de var.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN