ENGİN ARDIÇ
ENGİN ARDIÇ

Hazret-i Leonardo

Hazret-i Mevlana'nın filmi yapılacakmış. filmi gibi bir şey... Kötü bir eser olacağından eminim.
Çünkü bu tür büyük insanların kafadan "filmi" olmaz. Biyografi, senaryo değildir. Ancak hayatlarından "dramatik yoğunluk" taşıyan bir "kesit" aktarılabilir, ya da bir dönem filminde "görünüp geçerler"...
Örneğin Atatürk'ün "Şişli'deki eve taşınmasıyla Samsun'a doğru yola çıkışı" arasında geçen o gerilimli altı ayın filmini yapabilirsiniz.
Ama Selanik'te karga kovalamasından alıp 10 Kasım sabahı Dolmabahçe'ye getirirseniz o film olmaz, ancak "TRT belgeseli" olur.
Fransızlar Napoleon filmi yaptılar, dersinden ileri gidemedi. Ama Napoleon'un "arada göründüğü" birçok başarılı film vardır, en başta da "Savaş ve Barış" tabii.
Ya da poponuzdan dramatik çatışma uyduracaksınız, ama Mevlana ile Şems ilişkisi "netameli" bir konudur.
Ülkemiz seyircisinin lanetli Fransız şairleri Paul Verlaine ile Arthur Rimbaud arasındaki ilişkiyi anlatan "Total Eclipse" filminden haberi bile olmaz ama burada kıyametleri koparabilir.
Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi Leonardo di Caprio oynayacakmış.
İşe bakın, demin sözünü ettiğim filmde Rimbaud'yu da o oynamıştı! Demek böyle bir ünsiyet olduğu varsayılıyor.
Karşı çıkanlar olmuş.
Bunlar herhalde "gavur oynayamaz, günahtır" kafasında olanlar, ya da "Rumi" lakabına bakıp Mevlana'yı "Rum" sanan hayvancıklar... Gülmeyin, böylesi de var.
Yok canım, "Rumi beyaz değildi" diyorlarmış.
Zenci miydi acaba? African-Anatolian!
Şems için de Robert Downey Junior düşünülüyormuş.
Namlı ve mimli bir uyuşturucu müptelasıdır, hadi ona da "keş" diye karşı çıkın!
Her yıl mübarek ramazan ayı boyunca televizyonlarda "Çağrı" filmini bir Kemal Sunal filmi izler gibi döne döne seyrediyorsunuz...
Tamam, yönetmen Mustafa Akad Müslüman'dı ama Hazret-i Hamza'yı Anthony Quinn, Ebu Talib'i Andre Morell, Ebu Süfyan'ı Michael Ansara, Bilal-i Habeşi'yi Johnny Sekka falan oynamışlardı. Buna niçin yıllardır ağzınızı açmadınız?
Ebu Cehil'i Martin Benson diye birisi oynamıştı, hadi ona "kabuk bakımından" yakıştığını varsayalım da Irene Papas'ı ne yapacaksınız?
Ben Kingsley de İbni-i Sina'yı oynadı, niçin kızmadınız?
Elinizde uluslararası şöhrete sahip, aynı ilgiyi uyandıracak (ve de gişeyi yapacak!) bir Müslüman varsa, onu teklif edeceksiniz.
Var mı böyle bir babayiğit? Halit Ergenç demeyin, Kıvanç Tatlıtuğ da demeyin, gülerler.
Selahaddin-i Eyyubi'yi oynamış olan Suriyeli Hasan Mesud'un da "tipi" buraya uymaz.
Bu bir Türk televizyon dizisi değil ki çıkar Çetin Tekindor'u döktürsün...
Çaresiz Leonardo'ya razı olacaksınız. İyi oyuncudur, merak etmeyin, pişman etmez.

***
Biliyorsunuz, salı günleri yazım çıkmıyor. Dolayısıyla, bayramınızı arifeden kutluyorum. Mübarek olsun efendim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN