Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mercedes markasını taşıyan ilk otomobil, 113 yıl önce Emil Jellinek adlı otomobil yarışlarına tutkun bir işadamının siparişi ile üretildi. 'Zarafet' anlamına gelen İspanyolca bir isim olan Mercedes, Avusturyalı işadamı Jellinek'in kızının adıydı

Otomobil markalarının kuruluş öyküleri birbirinden ilginçtir. Ama bana göre içlerinden en ilginci bugün otomotiv dünyasının dev markası olan Mercedes-Benz'inkidir. 1880'lerde otomobilin icat edilmesiyle, Karl Benz 1883'de Almanya'nın Mannheim kentinde Benz&Cie şirketini kurar. Gottlieb Daimler ise Cannstatt'ta 1890 yılında Daimler Motoren Gesellschaft (DMG) şirketini kurarak, birbirlerinden bağımsız bir şekilde motorlu karayolu taşımacılığının temellerini atmış oldular. Sahip oldukları tüm varlıklarını kurdukları şirketlere yatıran bu mucitler, ürünlerinin herkes tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla kendi soyadları olan, 'Benz' ve 'Daimler'i ticari marka olarak kullanmaya başladılar. 'Benz' marka olarak uzun süre varlığını korurken, 1900'lerin başında Daimler Motoren Gesellschaft (DMG) yepyeni bir marka ile ortaya çıktı: Mercedes. Mercedes markasını taşıyan ilk otomobil, Emil Jellinek adlı otomobil yarışlarına tutkun bir işadamının siparişi ile üretildi. 'Zarafet' anlamına gelen İspanyolca bir isim olan Mercedes, Avusturyalı işadamı Emil Jellinek'in kızının adıydı. Son derece ileri görüşlü olan ve yaklaşan otomobil çağını öngören Jellinek'in otomobillere özel bir ilgisi vardı. İlk Daimler aracını 1897 yılında alan işadamı, yakından tanıdığı aristokrat ve finans çevrelerinde Daimler araçlarının pazarlamasını da yaptı. Jellinek, 1899'da 10 adet, 1900'da ise 29 adet Daimler araç satışı gerçekleştirdi. Satışın yanı sıra bu otomobillerle yarışlara da katılmaya başladı.

MAYBACH TASARLADI

Yarışlara 'Mercedes' adını verdiği 23 bg gücündeki bir Daimler otomobille katılan Jellinek, Nice'de bir yarışta birinci oldu. 1900 yılında DMG'nin baş mühendisi Wilhelm Maybach'dan hızlı, hafif ve güvenli bir otomobil tasarlamasını istedi. Jellinek, 36 adet araç sipariş etti ve bu otomobillerin satışına ilişkin DMG ile bir anlaşma yaptı. Otomobilin markası olarak 10 yaşındaki kızının adı olan 'Mercedes'in kulanılmasını istedi. Jellinek'in siparişi o günkü şartlar için hem parasal hem de adet olarak oldukça büyük boyutluydu. Toplam 344 kişinin çalıştığı DMG fabrikasının yıllık üretim kapasitesi sadece 96 adetti. Jellinek'in 36 adet otomobil için ödediği para ise yaklaşık 5.5 milyon Alman Markı'ydı. Bu parayla bugün 100 adet Mercedes marka otomobil satın almak mümkün. 35 bg gücünde bir motorla donatılan bu yarış otomobili, hafif yapısı ve güçlü motoru ile yeni bir dönemin habercisi oldu.

113 YILLIK MACERA

1901 yılında Jellinek'in bu yeni otomobil ile yarış alanında imza attığı başarılar markanın tanınması ve prestij kazanmasına katkıda bulundu. Mercedes Eylül 1902'de marka adı olarak tescil edildi. Mercedes markasının 113 yıllık macerası böyle başladı. Bugün dünyanın en çok tanınan lüks otomobil markası haline geldi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN