YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Eczanede iğne yapılmaz

Okurum Dilan Turan, Yalan Dünya dizisindeki bir sahneden yola çıkarak toplum sağlığını ilgilendiren önemli bir konunun altını çizmiş: "Merhaba Yüksel Bey, sizi yıllardır severek ve beğenerek takip ediyorum. Bu da ilk mesajım değil zaten. Umarım dikkate alırsınız. Yalan Dünya dizisinin 21.02.2014 tarihli bölümünde Orçun, epilasyon ağrısına karşı 'eczanede' ağrı kesici iğne yaptırıyordu. Ancak 1219 sayılı yasada bu tür uygulamaların kimler tarafından yapılacağı açık şekilde belirtilmektedir. (Doktor kontrolünde ehil olan kişiler, yani hemşire, ebe, sağlık memuru vb) Bu bağlamda, eczanelerde yapılacak kontroller sırasında yukarıda belirtilen uygulamaların yapıldığı tespit edilmesi halinde, uygulamayı yapan kişiler hakkında 1219 sayılı yasaya muhalefetten savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı, bu tür işlemleri yaptıran eczaneler hakkında da 6197 sayılı kanun hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılacağı bildirilmektedir. Komedi dizisi olsa da çok ciddi ve sağlam tespitleri, mesajları olan bir yapımın yanıltıcı bilgi vermesini garipsedim. Sizin aracılığınız ile uyarıda bulunmak istedim. Sevgilerimle..."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN