Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Reklam ve gerçek

Kıvanç Tatlıtuğ ile İlker Ayrık'ın rol aldığı duygusal bir banka reklamı var. İkizler, balıkçıya gidip tekir almak istiyorlar.
Yaşlı balıkçı, "Tekiri de karşıdaki esnaftan alın. Henüz siftah yapmadı.
Yeni çocuğu olacak, bu aralar eli darda" diyor. Eski lonca geleneğini anımsatan, serbest piyasa ekonomisinin getirdiği acımasız rekabet yüzünden bugün unutulmaya yüz tutmuş erdemli bir esnaf geleneğini hatırlatıyor.
Geçenlerde yolum Bahçeköy'e düştü. Kilyos yolu üzerinde, Zekeriyaköy'e varmadan, Karadeniz geleneklerinin yaşatılmaya çalışıldığı şirin mi şirin bir Sarıyer köyü...
Çarşıdaki marketin son derece göz alıcı, dikkat çekici ışıklı tabelasına gözüm ilişti. Market sahibi, milletin borç takıp ortadan yok olmasından öyle bezmiş ki gidip onca para harcayarak, üzerinde yazılar akan parlak kırmızı harfleriyle gelip geçenin gözünü alan bir hareketli tabelayı yaptırmış.
Şöyle yazıyor tabelada: "Bu arkadaşlar, iyi niyetimizi kötüye kullanıp bize taktıkları borçları ödemeyenlerdir..."
Sonra da adıyla, soyadıyla, lakabıyla o isimler akıyor... Eminim, market sahibinin bu tabela için harcadığı para, takılan borçtan fazladır. Ama dedim ya, canına tak etmiş, gözünü intikam bürümüş olmalı adamın...
Bir yanda ticari rakibine siftah yaptırtan esnaf... Öte yanda veresiye defterini ışıklı tabelaya dönüştürüp borçluları tüm mahalleye teşhir eden esnaf... Biri reklam, biri gerçek...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN