Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SAİT GÜRSOY
SAİT GÜRSOY

Boş kontenjanlar doldurulmalı

Anadolu ya da fen liselerine yerleşemeyen öğrencilerin bir süre sonra meslek lisesi ve imam hatip lisesi karşılarına gelecek. Ya da özel okul seçeneği kalacak. Ekonomik nedenlerden, özele gidemeyen ya da "ben genel lisede okumak istiyorum" diyen bir öğrenci kitlesi ortaya çıkacak. Bu öğrencilere verilecek cevap: "Açık liseye gidiniz." Ancak aldığım bilgiye göre, MEB Anadolu liselerinin ve çok programlı liselerin içinde genel lise sınıfları kuracak. Bu tip istekli öğrenciler buralara yerleştirilecek.
Ancak günün konusu, Anadolu liselerindeki boş kontenjanlar.
Kontenjanların boş kalmasında iki önemli neden var. Birincisi geçen yıllarda 500'lü puan sistemi vardı.
Öğrenci geçmiş yıllardaki puanla kendi puanını karşılaştırıp öngörüde bulunabiliyordu.
Oysa bu yıl 700'lü puan sistemine geçildi. Öyle olunca öğrenci ve veli geçmiş yıllarla sağlıklı kıyaslama yapamadı.
İkincisi ise özel okulların burs miktarını artırması oldu. Başarılı öğrenci maddi imkânsızlık yüzünden özel okula gidemezken burslar bu yönde tercihin artmasını sağladı.
Bu yerleştirme süreci son derece yanlış.
Önümüzde üniversite giriş sistemindeki yerleştirme örneği var. Bir kerede karma bir yerleştirme yapılabilirdi ama alttan yukarıya doğru doldurma sistemine gidildi. Doğal olarak da en üstteki okulda da belli miktarda açık oluşuyor.
Ben olsam bir ek yerleştirme daha yapar, Anadolu liselerini boş bırakmamaya çalışırdım.
Hatta bu süreci de biraz uzun tutardım.
Geçen yıllarda MEB, maalesef okulları boş bıraktı ve bir yerleştirme daha yapmadı.
Yıllarını bu sınava hazırlıkla geçiren çocuklara ve velilere yazık oluyor.
Okulların açılmasına 13 gün kaldı. Ne yazık ki bu konuda tek adım dahi atılmıyor.
Binlerce kontenjan yine boş. MEB acilen boş kontenjanlara yerleştirme yapmalı.
Manzara pek iç açıcı değil. Geçen yıl da en gözde okullarda bile boş kontenjan kalmasına rağmen bakanlık yeni yerleştirme yapmamıştı. Boş kontenjan sorununu da sınıf çözmüştü. Okulların hazırlık ya da 9. sınıf şubelerinden birini kapatınca bir gece içinde kontenjanlar kapanmış oldu. Geçen yıl bu yüzden binlerce çocuk Anadolu lisesine giremedi.
Umarım, aynı uygulama bu yıl da düşünülmez.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN