NAZLI ILICAK

Bayram ve hüzün

Bayram günü kimi sevinçli, kiminin boynu bükük, üzüntülü. Can Yücel, şiirinde, sıradan olaylardan bile mutluluk devşirilebileceğini anlatıyor.
Ergenekon kararlarının aileleri yıktığı bir anda, Türkiye bayram havasına girdi. Herkes telâş içinde memleketine gidiyor, deniz kenarına koşuyor, tatilin keyfini çıkarmaya çalışıyor. Ama bayramı yaşayamayanlar var. Ergenekon süreci aydınlansın diye katkı vermiş ve ısrarla yargılanmaları savunmuş bir kişi sıfatıyla, mahkûmiyet alanların ve ailelerinin üzüntüsünü paylaştığımın bilinmesini isterim. Siyasi bir dava söz konusu olduğu için, karar da çok tartışılıyor. Çünkü deliller daha belirsiz, eylemler, uzun yıllar Türkiye'nin gelenekleri içinde hep doğal karşılanmış.
Can Yücel'in şiirinden, mahkûmlar da kendilerine uyan birkaç cümleyi kullanabilir. Meselâ, "İyi ki yanımdasın bayram, hiç pişman değilim bayram, zorluklara göğüs gerebilmek, gereğinde haksızlığın üzerine yürüyebilmek bayram" ya da "Ona güvenmiştim, yanılmamışım" sözü bayram.
Ergenekon mahkûmları buruk bir bayrama girdiler; aileleri de öyle. Ama umudu kaybetmeyip, bir gün güzel günlere kavuşabileceklerini düşünsünler. Allah sabır versin.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN