Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Silahlı Kuvvetleri, yapısal demokratik dönüşümünü etkileyecek, komuta kademesini yenileyecek, legal görünümlü illegal yapılarla mücadelesini belirleyecek kritik ve sürprizlere açık şûranın arifesinde. Her terfi dönemindeki gibi yığınla iddia, dedikodu, ihbar ortada dolaşıyor. Bilgi kirliliğinden en çok etkilenen ismin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar olduğu söylenebilir. Akar Paşa, nelerin hedefi olduğunu iyi biliyor. Ve durumunu izah etmek ona düşüyor. Devletin zirvesinde netleşen tablo ise onu Genelkurmay yolunda bir adım öne çıkarıyor. Bakalım şartlar ne gösterecek? Lakin benim üzerinde duracağım konular başka. "Karargâhın iç sesine" kulak vermek istiyorum. Tümüyle kişisel izlenimlerimle işaret edeceğim başlıklar şöyle:
İç Güvenlik: 6-8 Ekim Kobani olaylarından bu yana, kamu düzeni noktasında asker yetki veya yönetim sorunu yaşamıyor. Bugünün, 90'lardan farkı, "devletteki uyum" ve "hukuk içinde mücadele" azmi.
Valiler ve Komutanlar: Bölgedeki komutanlarla valiler arasında yakın çalışma ortamı kuruldu. Tugay komutanları, valileri, kaymakamları, başsavcıları, emniyet müdürlerini ve kıdemli hâkimleri düzenli ziyaret ediyor. Birlikte karakolları geziyorlar. İstihbarat, bilgi paylaşımı terörle mücadelede avantaj sağlıyor.
Operasyonlar: Asker kışlada beklemiyor. Belirli üs bölgeleri ile o bölgelerin emniyeti için alanı kontrol ediyor. Yani kırsalda olmayı sürdürüyor. Terör örgütü unsurlarını veya lojistik imkânlarını depoladıkları mağaraları tespit ettiğinde validen izin istiyor. Artık, valiler de daha ilgili ve bilgili.
Suriye: Eğit donat faaliyeti önemseniyor. Ancak Suriye'den getirilecek isimler konusunda sorun yaşanıyor. Zira ABD, Suriye muhalefeti içinde ayrım yapıyor. "Mutlak seküler" olmalı diyor. Asker de ABD'li muhataplarına soruyor, "Suriye'de öyle adamı nereden bulacaksınız?" Burada mesele, eğitilen adamların arazide korunması. Yani, DEAŞ ve rejimle savaşırken, bilhassa hava harekâtlarının hedefi olmaması. Bu koruma noktasında ABD ile belli bir mutabakat sağlandı. Ayrıca Fırat'ın batısı Türkiye için kırmızı çizgi. ABD'nin saha enstrümanı olan PYD unsurlarının Kürt koridoru oluşturmasına asla izin verilmeyecek!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN