Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen 32.
Uluslararası Ankara Müzik Festivali başladı. Serpil Gogen de olanları ve olacakları sizler için kaleme aldı.

***

Seçim yapması zor, olağanüstü 19 etkinlik ve 16 ülkeden beş yüzü aşkın sanatçı.. İnanılmaz güzellikte, romantik bir festival afişi ve Murat Dorkip... Tarih boyunca, hemen tüm kültürlerde şifayı, enerjiyi sembolize eden dolunay temaları ve sloganlarıyla festivalin tanıtım araçlarını donatan Efe Alpay... Kutluyorum!..
Ankaralıların her yıl coşkuyla bekledikleri festival, yine nisan ayında, tam da dolunayda, Türkiye'nin ilk Belediye Senfoni Orkestrası olan, Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nın konseriyle açıldı.
Solist, dünyanın önde gelen yarışmalarında ödüller kazanan Brezilya kökenli keman sanatçısı Nicolas Koeckert'ti. Ardından, dört inanılmaz konser izledik.. Geleneksel Çin Müziğinin binlerce yıllık geçmişini, o dönemlerden kalma müzik aletleriyle yansıtan Hennan Müzesi HuaXia Antik Müzik Topluluğu... İnsandan daha hızlı hareket ederek, kusursuz bir biçimde piyano çalabilen robot TeoTronica ve tasarımcısı İtalyan piyanist Roberto Prosseda...
Gazeteci-yazar Şefik Kahramankaptan'ın deyimiyle, "Operamızın Efsaneleşmiş Ustası" geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz büyük sanatçı, bas Ayhan Baran'ın anısına düzenlenen Beş Bas Konseri.. (Dün yazdım.)
11 Nisan, Bahar Türker, Sinan Kurşun ve Eren Süalp'ten oluşan Genç Gitaristler Gecesi'ne Ankara, Keçiören'den klasik gitar dersleri alan 8-10 yaş arası elli kadar öğrencinin hocalarıyla katıldığını, büyük bir ciddiyetle konseri izledikten sonra sanatçılarla tanıştıklarını ve yaşadıkları mutluluğu duydum.
İşte Türkiye bu!..
30 Nisan'da sona erecek olan festivalin bundan sonraki bölümünde seçtiklerim şunlar..
7 Nisan, Can Çakmur, Başar Can Kıvrak- piyano, Hasan Gökçe Yorgun-keman, Elif Dimli- çello ve Genç Yıldızlar Gecesi...
8 Nisan, Shakespeare sonetlerini Portekiz'in geleneksel müziği fadoyla ifade eden ve "Fado'nun Prensesi" diye anılan ünlü Cristina Branco.
28 Nisan, uluslararası başarılarıyla dünyada da öne çıkarak bizlere gurur veren Borusan Quartet: Esen Kıvrak-keman, Olgu Kızılay-keman, Efdal Altun-viyola, Çağ Erçağ-çello, Avusturya'dan gelen dünyaca ünlü ikiz piyanistlerimiz Ferhan-Ferzan Önder'le birlikte..
29 Nisan'da Avustralya'dan gelen, klasik müzik, dans ve akrobasiyi birleştiren Circa& Debussy Quartet...
30 Nisan, kapanış konseri, Şef Fazlı Orhun Orhon yönetiminde Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası...
Ayrıntılı bilgiler ve programın tümü için tıklayın..
www.ankarafestival.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN