Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adet Günü Hesaplama

Adet hesaplama hem sağlık hem de hamilelik ihtimali açısından kadınların sık sık başvurduğu bir işlemdir. Adet döngüsünün bozulması vücutta rutin dışı bazı durumların habercisi olduğundan regl hesaplama her kadının önem göstermesi gereken bir durumdur. Adet günü hesaplama işlemi yaparak döngünün sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediği takip edilir. Ayrıca hamilelik şüphesi halinde de adet hesaplama yaparak gebelik ihtimalini öğrenebilirsiniz. Adet günü hesaplama takvimi oluşturarak regl gördüğünüz tarihleri takvime not alabilir, bu sayede düzensizlik halinde gereken önlemi alabilirsiniz. Adet tarihi takvimi ile regl hesaplama aracına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

ADET GÜNÜ HESAPLAMA ARACI

* Doldurulması zorunlu alanlar
* Adet Düzeni: gün (Genellikle 28 gündür)

REGL TARİHİ HESAPLAMA

Adet takibi yapmak pek çok kolaylığı beraberinde getirir. Regl tarihi hesaplama ile ortalama döngü uzunluğunu, son menstrüal periyodu, ovülasyon tarihini, sonraki periyodun tahmini tarih aralığını öğrenebilirsiniz.

ADET DÖNGÜSÜ NEDİR?

Son adet döneminin ilk gününden bir sonraki adet döneminin ilk gününe kadar geçen süre adet döngüsü olarak adlandırılır. Normal şartlarda bir adet döngüsü genel olarak 28 gün sürer. 21 ile 35 gün arası normalin alt ve üst sınırlarıdır.

ADET TAKVİMİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Adet kanaması genel olarak düzenli bir döngü içerisinde tekrar eder. Bu düzen çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Dolayısıyla daha önceki son birkaç adet kanamasının başlangıç tarihlerini bir takvime işaretleyip bu tarihlerin arasındaki gün sayısını bularak genel düzeninizi tespit edebilirsiniz.

YUMURTLAMA DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Adet döneminin başlangıç tarihinden sonraki 14. gün, yumurtlama döneminin ilk günüdür. Yani adet döngüsünün yarısına gelindiğinde yumurtlama dönemi başlar demek mümkündür.

HAMİLE MİYİM?

Adet döngüsünde yaşanan düzensizlikler gebelik şüphesini doğurur. Hamileliğin ilk evrelerinde farklı biyolojik belirtiler varlık gösterse de adet gecikmesi tüm anne adayları için ortak belirtidir. Dolayısıyla düzenli bir adet takviminiz varsa ve zamanı geldiği halde adet olmadıysanız hamilelik testi yapabilirsiniz.

SON DAKİKA