Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaybolan turistler için kitap yazdı

AÜ BESYO öğretim görevlisi ve AKUT Antalya Sorumlusu Sevgül, yerli ve yabancı sporcuların kaybolmaması için kaya tırmanış rotalarını bir rehber kitapta topladı

Giriş Tarihi: 24.1.2013
Dünyanın en yüksek dağı Everest'e zirve yapan Türk dağcılardan Yılmaz Sevgül, Antalya'nın sahip olduğu değerlerden biri. Akademik yönü, AKUT sorumluluğu ve kişisel tırmanış ve sporlarıyla birçok gence örnek olan Yılmaz Sevgül, kentin turizm çeşitliliğine de katkıda bulunuyor. Antalya'nın doğal cazibesiyle turist çektiğini ve sert dağlık yapısı nedeniyle rotasını şaşıran birçok yerli ve yabancı turistin sık sık kaybolduğunu ve kaza yaşadığını söyleyen Yılmaz Sevgül, buna son verecek bir çalışma yaptı. Bugüne kadar birçok kurtarma çalışmasına katılan dağcı Sevgül, sporculara rehberlik edecek 'Antalya Geleneksel Kaya Tırmanış Rehberi'ni yayınladı. Türkçe ve İngilizce hazırlanan kitabın dünyaya tanıtılması çalışmaları sürüyor. Kitabı okuyan birçok turist hedefini belirleyerek tırmanacak ve kazaların, kaybolmaların önüne geçilecek. Yılmaz Sevgül'le hem kitabını hem de onun dışındaki çalışmaları hakkında konuştuk.

23 YILLIK DAĞCI

1969 Tunceli doğumlu olan Yılmaz Sevgül Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olunca 1994 yılında Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'na davet edilmiş. Sevgül, doğa sporlarını kendisi için de yapıyor. Yıllardır yaptığı tırmanışların rotalarını not alarak ilerlemiş. 18 yıllık birikimini turistlere ve tırmanma aşıkları için kitaplaştırmış: "Antalya müthiş bir potonsiyel. Turizm açısından çok önemli. İkliminin 9 ay yaz hariç uygun olma özelliği var. Avrupa kar altındayken Antalya mükemmel durumda yani tırmanıcıların tercih edeceği bir coğrafya oluyor. Geyikbayırı'ndaki spor, kaya tırmanış rotaları yoğunluk bakımından dünyada dördüncü sırada. Bin tane rota var. İklim çok iyi ondan tercih ediliyor."

ANTALYA'NIN BAŞKA YÜZÜ
Yılmaz Sevgül, son 5 yılda Türkiye'nin üzerinde çok büyük tahribat yapıldığını söylüyor. Bu düşüncesizliklerin Türkiye'ye çok pahalıya patlayacağı görüşünde: "Dağlarda taş ocakları, HES'ler, barajlar vahşi güzelliğin canına okuyoruz. Öte yandan Antalya'nın görünmeyen başka bir yüzünü biz hiç kullanmadık. Ama ben bunu 16 yıldır dillendiriyorum ekoturizm."

COĞRAFYA CEZBEDİYOR
Yılmaz Sevgül, 1999 yılından bu yana kentte arama kurtarma çalışmalarına katılıyor. Yerli ve yabancı turistler Antalya'nın coğrafyasının cazibesine kapılıp burada tırmanmak istiyormuş. Talep çok olunca da sıkıntılar da artıyormuş: "Antalya coğrafyası sert dağlık, hem de turizm var. Bütün bunlar hem yerel hem yabancı turisteri çekiyor. Bölgede çok aktivite yapıyor. Dağlar çok cazip ve çekici. Bunun zaten biz de farkındayız. Benim burada olma nedenim de bu. Bu nedenle dışarıdan gelenler dağları kullanıyorlar, traking yapıyorlar, kayak yapıyorlar, dağlara tırmanıyorlar. Bireysel ya da grupça. Bunlar zamanla sorun yaratıyor, yoğunluk artınca sorunlar da artıyor. Ve biz bu sorunlarla boğuşuyoruz. Bazı aylarda dört operasyona gittiğimiz oluyordu. Dağ arama kurtarma çok spesifik bir kurtarmadır. Özel donanım, özel bilgi, özel teknik, iyi bir tatbikat uygulanması, iyi bir altyapı çalışması gerekiyor. Detayların hepsi birer ölümcül detay."


ARKADAŞINA GÖNDER
Kaybolan turistler için kitap yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN