Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta'ya 5 yıldızlı dokunuş

Isparta'nın ilk 5 yıldızlı oteli Barida'yı 42 milyon dolarlık yatırımla kuran işadamı Öngör, rotayı sağlık turizmine çevirdi. Hedef pazarı Şanghay Beşlisi

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Akdeniz Markaları sayfasında bu hafta, Isparta'nın ilk 5 yıldızlı oteli Barida Hotels Isparta'yı konuk ediyoruz. Barida Hotels Isparta, 42 milyon dolarlık yatırımla Temmuz 2012'de kapılarını açtı. Şubat 2011'de yapımına başlanan otel, bodrum dahil 17 katlı. Toplam 142 odalı ve 314 yatak kapasiteli tesiste 152 kişi çalışıyor. Barida Otel ayrıca Isparta'nın ilk ve tek TSE belgesine sahip kurumu.

HEDEF ŞANGHAY BEŞLİSİ
"Şehrin yeni yıldızı" sloganıyla Isparta'da hizmet vermeye başlayan Barida Otel'i Isparta'ya kazandıran, Ispartalı işadamı Sami Öngör. Öngör, Isparta'ya ilk 5 yıldızlı otel kazandırmakla yetinmiyor, rotayı "sağlık turizmine" çevirdi. Kariyerinin büyük bir bölümünü Orta Asya'da yapan ve hâlâ ticari bağı devam eden Sami Öngör'ün hedef pazarları ise Şanghay Beşlisi yani Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan.

AĞABEY OLABİLİRİZ

Türkiye'nin, Türki cumhuriyetlerde 'ağabey' statüsüne yükselebileceğini savunan Öngör, "Tıp, özel ve kamu hastaneleri ile protokol imzalamak istiyorum. Şanghay Beşlisi, sadece Isparta için değil, Türkiye için de büyük bir fırsat içeriyor. Özellikle Türki cumhuriyetler çok bakir bir alan. 19 yıl o coğrafyalarda çalıştım. Hâlâ ticari faaliyetlerim devam ediyor. Rusya'yı dâhil ediyorum. Isparta ile sağlık köprüsü kurulması işten bile değil" dedi. Bu ülkelerden İstanbul'a tedavi için gelen çok sayıda kişi olduğunu belirten Sami Öngör, "Bu kişiler zaten İstanbul'a geliyor. Tedavi için ödedikleri para 5-6 bin TL. Bu tedaviler Isparta'da 500-600 TL'ye yapılabiliyor. Tıp doktoru, bilim insanı açısından Isparta Türkiye'nin en iyi göstergelerine sahip. Isparta, bu pastadan iyi bir pay alabilir düşüncesindeyim. Sadece bir yol haritasına ve eyleme ihtiyacımız var" diye konuştu.

GÜVEN VE ULAŞIM

Bu sektörün en olmazsa olmaz koşulunun güven olduğunun altını çizen Öngör, "Sağlık sigortası konusu halledildiği an geriye bağlantılar kurmak, tanıtım yapmak kalıyor. Isparta'yı yöneten iradeye de bir an önce Süleyman Demirel Havalimanı'nda tarifeli uçak seferlerinin başlatılması kalıyor" dedi. Sami Öngör, sağlık turizmi hedefi için somut bir adım daha atıyor: "Tüm paydaşlar ile birlikte Isparta Sağlık Tanıtım Platformu kuralım. Tüm sağlık kuruluşlarından bir temsilci olsun. Yol haritası çizelim. Isparta'da tıp çok ileri. Özel ve kamu hastanelerimiz çok başarılı."

TANITIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Şanghay Beşlisi dışında da uluslararası alanda turizm çalışmalarını da sürdürdüklerini anlatan Öngör, İtalya'da acenteler ile görüşmelere devam ettiklerini açıkladı. Yine Mart 2013'te Almanya'ya gideceklerini anlatan Sami Öngör, "Isparta'yı tanıtmaya gayret ediyoruz. Psidia'yı da Barla'yı da Eğirdir'i de Yazılı Kanyon'u da Sütçüler'i de Yenişarbademli'yi de… Kısacası tüm coğrafyayı turizm markası ve değeri algısı yaratacak tüm güzellikleri anlatmaya çalışıyoruz" dedi. ABD'den gelen bir heyetin, Yalvaç sınırları içerisindeki Psidia Antiocheia'yı gezdiğini hatırlatan Sami Öngör, ABD'den Mayıs 2013'te antik kente yönelik yeni turların düzenleneceği müjdesini verdi.

ISPARTA'NIN ZİRVESİ
BARİDA Hotels Isparta'nın 17'nci kattan şehri 360 derece seyretme imkanı sunan terası, sadece otel müşterilerine değil, herkese açık. Terasta bulunan restoranda Osmanlı ve dünya mutfaklarından örnekler sunuluyor. Restoran şefi Altın Madalyalı bir usta: Mevlüt Türkan. 2 restoranda aynı anda bin 500 kişiye servis açılabiliyor.

ÖZEL GÜNLER
BARİDA'DA hamam, sauna, buhar odası, 5 özel masaj odası, 2 cilt bakım odası, fitness center, jakuzili kapalı yüzme havuzu ve vitamin bar bulunuyor. Ayrıca Discorium ismi ile eğlence tesisleri de var. Maç keyfi, sohbet, bilordo ve dart oynayabileceğiniz Irish Pub bulunuyor. Barida Hotels Isparta, düğün, nişan, kutlama vb özel anlar için de bir dizi yapıya sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta'ya 5 yıldızlı dokunuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN