Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir başarı öyküsü

Asil Akar, 36 yıl önce turizm otelcilik okumaya karar verdiğinde babası garson olacak diye içerlemiş. Ancak Akar bugün turizmin öncü kuruluşlarından Asterix Tur'un sahibi

Giriş Tarihi: 17.2.2013
1977 yılında verdiği kararla geleceğin mesleğini seçmiş Asil Akar… O belki ileriyi görmüş ama tüccar olan babası "Oğlum okuyup garson mu olacak?' diye üzülmüş. Öğrencilik yıllarında şimdiki mesleği aklının ucundan bile geçmeyen Asil Akar, o dönemlerde Almanya'ya giden insanları 'uzaya gider' gibi düşünürmüş, yani yurt dışına çıkmak o kadar uzakmış… Asil Akar'ın kurduğu ve iki oğluyla birlikte yürüttüğü Asterix Turizm, sektörün öncü kuruluşlarından… Otel rezervasyonu, uçak bileti, Hac ve Umre turları, kongre-toplantı-düğün organizasyonları, medikal ve sağlık turizmi, VIP hizmetleri, günlük, Anadolu, kültür turları, havalimanı-otel, grup ve özel transfer hizmetleri, araç kiralama gibi birçok koldan çalışan Asterix Turizm kentin turizm çarkının düzenli dönmesine de katkıda bulunuyor. Gezmeyi kendisi de çok seven Asil Akar'ın bir de çok ilginç kum koleksiyonu var. Gittiği ülkelerdeki sahillerden topladığı kumları şişede topluyor ve odasının baş köşesinde biriktiriyor.

OKULA HABERSİZ YAZILDI

Aslen İstanbullu olan Asil Akar, ticaretle uğraşan tüccar babasına haber vermeden turizm otelcilik okuluna yazılmış. Oğlunun bu durumundan sonradan haberi olan babası ise Asil Akar'ın garson olacağını düşünerek içerlemiş: "Babam turizm-otelcilik okuyacağımı öğrenince çok kızdı, tepki gösterdi. Okulu bitirdikten sonra İstanbul Hilton Otel'de çalışmaya başladım. Kendi paramı kazanmaya başlayınca bir şey demedi. Birkaç otelde çalıştıktan sonra 1993'te acenteciliğe başladım. Ama o günlerde bu işi yapacağım hiç aklıma gelmezdi. Almanya'ya gidenleri 'uzaya gidiyor' gibi görürdük." Turizm acentesinde çalışırken birkaç arkadaşıyla birlikte 1988 yılında Antalya'ya gelmeye karar vermişler. Antalya'da bir otel açılırken hem orada çalışmalar yapmayı hem de 'tatil yaparız' diye düşünmüşler ama çalışmaktan tatil yapma fırsatı bulamamışlar: "25 yıl önce Antalya'nın cazibesine kapıldık. Tatil yaparız diye düşündük ama hiç tatil yapamadık. 1995 yılında ise Asterix'i kurmaya karar verdim. Yurt dışında kontaklarım vardı, onlar teklif ettiler. Müşteri karşılama işini yapmak için. O şekilde gelişti. Avrupa, Balkan pazarı, Hindistan'da ve Makedonya'da ofisimiz var." Türkiye ve Hindistan'da yankı yapan Hint düğünü de Asterix turizm aracılığıyla yapıldı. Kente 2 milyon euroluk kazanım sağlayan düğün Türkiye ve Hindistan'a Antalya'yı bir kez daha tanıttı: "Geçtiğimiz aylarda Marden Palace Otel'de yapılan Hint düğününü biz yaptık. Düğünle ilgili 6-7 ay uğraştık. Onlar birkaç kere geldi, ben birkaç kere Hindistan'a gittim. Çok mücadele ettikten sonra 550 kişi geldi Antalya'ya. 5-6 gün kalıp çok mutlu gittiler. Oteller çok iyi bir reklam yaptı. Hindistan'da adı ortaya çıktı. Bunu parayla yapamazdı. Gelen 550 kişi en az 200 aile demek sosyete üst düzey insanlar. Ciddi bir reklam potansiyeli yaratıldı. Ondan sonra bir iki düğün daha oldu zaten. Turizm Bakanlığı da gördü düğünler konusunda destek de veriyor."

ŞEHRİ GÖRMEDEN GİDİYORLAR
Bu yılki yaz programı erken başlamış. 2013 rezervasyonları geçtiğimiz Aralık ayında yapılmış: "Gelen insanların hep aynı olduğu söyleniyor. Yeni insanlar pek gelmiyor. 5 milyon geliyorsa bunun 3 milyonu aynı insan. Yakın ucuz. Antalya'ya gelen oteli görüp gidiyor. Antalya'ya gelip dışarıyı görmeden dönen milyonlarca insan var. Havalimanından Belek'e gidiyor bir tek karayolunu görüyor başka yer görmüyor. 'Nereye gittin? Türkiye'ye gittim' diyorlar. Türkiye'ye gitmedin ki X oteline gittin işte. Biz başka bir ülkeye gitsek en azından şehir merkezini görürüz gezeriz hatıralık bir şeyler alırız. Gelen yolcuların hiçbirinde böyle bir şey yok. Biz bavulu bırakır bırakmaz çarşıya pazara gidiyoruz."

HAC VE UMRE ÇOK İLGİ GÖRDÜ
Antalya'da Hac ve umre turları eksikliğini hisseden Asil Akar, 4 yıl önce bu iş için kolları sıvamış. Antalya'dan daha çok çevre illerden yoğun talep almışlar: "Hacca gittim, baktım ki Antalya'da bu işi yapan yok. Bu işin ucundan tutalım dedik. Antalya çevre illerinde Hac ve Umre için potansiyel vardı. Afyon, Isparta gibi. Buradaki insanlar hep İstanbul üzerinden gidiyor. 'Bizim kentte neden olmasın' dedim. Başladık bakalım hayırlısıyla talepler var. Daha lüks iyi kalitedeki 5 yıldızlı otellerle çalışıyoruz. Antalya'dan direkt uçuyoruz. Şu ana kadar iyi. Antalya'dan da var ama çevreden ulaşılması gereken ciddi bir potansiyel var. Antalya bunu bekliyormuş. Şu an umre işi yapanların yüzde 90'ı İstanbul'daki acenteler. Kimse Antalyalı bir şirketin bunu yaptığını bilmiyor. Biz yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir başarı öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN