Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Yılın kadını Ayça Kubat

Giriş Tarihi: 4.3.2013
2013 yılının kadını benim gönlümde Ayça Kubat. "Kimdir ve neden" sorularını duyar gibiyim. Ayça'nın yaratmak istediği değer, insanın ihtiyaç duyduğu ama kendisine soramadığı "Benim değerim nedir? Neden değerlere ihtiyacımız var" sorusunu sordurmak.
Üç yıl önce değişime, yenilikçiliğe, marka olmaya, marka yapmaya ilham veren enerjisiyle bu köşenin konuğu olmuştu.
O gün yazdıklarım bugün için de geçerli, Ancak o günkü Ayça ile bugünkü Ayça arasında fiziki bir fark var. Geçirdiği kaza sonucu, sağ bacağı işlevini yitirdi.
Ancak Ayça Amazon ruhundan hiçbir şey yitirmedi. Kilitlendiği yeni hedefleri var. Hedefine ulaşmak için engelleri aşmak üzere Runtalya Maratonu'na tekerlikle sandalyesi ile katılmaya geldi.
Cesareti ve girişimciliği Ayça'nın ruh hali olmaya devam ediyor. Fırsatlar yaratıyor, fırsatları kolluyor bir amacı var. Her engelin aşılabileceğini tüm dünyaya göstermek Bunun için zihinlerdeki engelleri kaldırmanın yollarını anlatıyor.
Üç yıl önce onun girişimcilik potansiyelinin parametreleri olarak gördüğüm hayat hikayesinden bazı kesitleri ele almıştım.
Ayça'nın bugün dimdik tüm dünyaya Antalya'dan vermek istediği mesajın anlamını güçlendirmesi bakımından hayatından bir kesiti yine paylaşmak istiyorum. www.hayatdiyebirisi.com sitesinin sahibi de Ayça, yaşadıklarını takipçileri ile paylaşıyor Ayça Kubat "Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu ancak eğitimi ile ilgili bir iş yapmıyor. Üniversite yıllarında yurt odasında elinde dikmeye başladığı dans kostümleri Ayça'ya başka bir meslek ve iş alanında girişimci olma heyecanını vermiş.
Üniversite yılları onun için hem akademik, hem iş olarak seçtiği dikiş işinin inceliklerini öğrenme, çizim teknikleri kursları ile dolu dolu geçiyor. Kendisi gibi Latin dansları yapan, yarışmalara katılan dansçılara kostüm tasarımları, koleksiyon hazırlama ve dikme bu sürecin parçaları. İlkokul 4. sınıftan itibaren 'inek öğrenci' şuursuzluğu ile üniversiteye hazırlandığını, üniversite bittiğinde diplomasını annesine hediye ederek 'Mütevazı Şaheserler Atölyesi'ni kurduğunu anlatıyor. Bütün bu anlattıkları Ayça'nın girişimcilikle ilgili olmazsa olmaz özelliklerinin altını çiziyor. Hedefe kilitleniyor, başarı odaklı ve bu uğurda 'şuursuzca' çalışıyor, bilgiye inanıyor girişimcilik cesaretini her ne kadar annesine hediye etse de Boğaziçi Ekonomi diplomasından aldığını düşünüyor. Oysa ki girişimciliği ve cesareti Ayça'nın ruh hali ve bu ruh Mütevazı Şaheserler Atölyesi'nin markası ayça/ada'yı da 2010 yaz projesi 'Summerize me'yi de besliyor. Ayça daha geçen yıl üniversiteyi bitirdi. İşini kurdu ve hedefe kilitlendi. Tasarlıyor, üretiyor, satıyor, yenilik arıyor. Hedefi markasının koleksiyonlarını hazırlamak Bu köşe onun yaptıklarını aktarmak bakımından çok kısıtlı.
Yeni zaman Amazonu olmak Ayça gibi biri olmak diye düşünüyorum."
Ayça Runtalya öncesi yaptığı açıklamada kararlılık, yaşama sevinci her engeli aşar. Sadece engelliler değil, engeli olmayanlarda bu mantıkla yaşamalı" demiş. 'Değer' kavramını mümkün kılan sadece 'Hayattır' felsefesini Ayn Rand Atlas Silkindi romanının kahramanı John Galt'ın anlatımıyla yazımı bitirmek istiyorum. Evrende sadece bir temel alternatif vardır: var olmak veya olmamak; ve bu, sadece tek bir varlık sınıfına, canlı organizmalara mahsustur .Hayat, bir kendi başına ayakta kalma ve kendince sağlanan bir faaliyet sürecidir. Eğer herhangi bir organizma bu faaliyette başarısız olursa ölür; geriye onu oluşturan kimyasal elementler kalır, ama hayatı varoluşunu yitirir. 'Değer' kavramını mümkün kılan sadece "Hayattır." Sadece yaşayan bir varlık amaçlara sahip olabilir veya amaç oluşturabilir.
Tıpkı Ayça Kubat gibi. Eminim dünyayı dolaşmak amacına da 'hayata kattığın değerle' ulaşacaksın. Yolun açık ve kolay olsun 2013 yılının kadını Ayça Kubat.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Yılın kadını Ayça Kubat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN