Türkiye'nin en iyi haber sitesi

80'inde mutluluğun sırrı

80 yaşında yazdığı 'Sağlık Pınarı' kitabıyla sağlıklı ve mutlu yaşamın sırlarını paylaşan Ayhan Eyikan 'Doğru beslenirsen sağlıklı olursun, sağlıklıysan da mutlu olursun' diyor

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Ayhan Eyikan 80 yaşında. TRT'de prodüktörlük ve yönetmenlik yaparken sağlık sorunları nedeniyle emekli olmak zorunda kalmış. Kızı Barış Eyikan'ı da bir trafik kazasında kaybedince hastalıklar ardı ardına gelmeye başlamış. Eyikan bu rahatsızlıkların 'üzüntüden' kaynaklandığını düşünürken karşısına çıkan bir kitap tüm hayatını değiştirmiş. Amerika'dan getirdiği 200 yıllık sağlık tarihi kitaplarından elde ettiği bilgileri kendi hayatında uyarlayınca tüm rahatsızlıklarından kurtulmuş. Toroslar Doğa Sporları Kulübü'nün yürüyüşlerine katılarak performansıyla gençlere taş çıkaran Ayhan Eyikan, bu bilgilerin ışık olarak saçılması için 'Sağlık Pınarı' adlı bir kitap yazdı. Bu kitapta yer alan bilgileri uygulayan avukat, eczacı, doktor gibi mesleklerden birçok insan Eyikan'a hayran kaldı. Onun tavsiyeleriyle yaptıkları sağlıklı beslenme uygulamaları birçoğunu hastalıktan, birçoğunu da fazla kilolarından kurtardı. Sağlık Pınarı kitabı herhangi bir şeyin pazarlamasını yapmıyor, Ayhan Eyikan kesinlikle ticari bir işin peşinde değil, çevresindeki birçok insan onun deneyimleriyle sağlığına kavuştu. Tek amacı bütün hastalıkların tek sebebinin yanlış beslenme olduğunu anlatmak. Fazla kiloların, kanser hastalığının, çocuklardaki hiperaktivitenin ve daha birçok sağlık sorununun başı ölçüsüz ve sağlıksız yemek…

AYHAN AĞABEYİN MURİTLERİ
Çevresi o kadar zengin ki herkes onun için 'Ayhan ağabeyin müridiniz' yorumunu yapıyor. Ayhan Eyikan'ın kitabında o kadar çok bilgi var ki buradan hepsini yazmam mümkün değil. Eyikan'ın kapısı herkese açık. Ona ulaşıp bilgilerinden, deneyimlerinden yararlanabilirsiniz… Hatta sizi evinin bahçesinde ağırlayıp salata partisi bile verebilir.

TOPRAK SEVGİSİ HEP VARDI

Ayhan Eyikan, kendi deyimiyle 'Noel Baba'nın hemşehrisi. Çünkü o da Demreli. 7 yaşında Antalya'ya gelmiş. Ortaokul dönemlerinde evlerinin küçücük bahçesinde çeşitli sebze ve meyve yetiştirmiş. 16 yaşında öğretmen okuluna giden Ayhan Eyikan Gazi Eğitim Enstitüsü'nden resim öğretmeni olarak mezun olmuş. 1964'te ise ABD Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde ve Londra Film Okulu'nda film yapımı eğitimi almış: "Dönüşte Milli Eğitim Bakanlığı'na eğitim filmleri yaptım. 1970'te TRT'nin teklifi üzerine film yönetmeni sıfatıyla görev yaptım. TRT'de dış ilişkiler müdürü, film yönetmeni ve prodüktör olarak görev yaptım. Ancak bir sinüzit ameliyatında yapılan bir hata nedeniyle 1981 yılında emekli oldum."

KIZINI KAYBEDİNCE

Ayhan Eyikan, 1999 yılında kızımız Barış'ı bir trafik kazasında kaybedince dünyası kararmış, "O zaman 65 yaşındaydım ve ilk rahatsızlıklarım o zaman başladı. 6 ay gülümseyemedim ve daima, 'O öldü ben niye yaşıyorum' diye düşündüm, yaşama sevincimi kaybettim." Fakat 1 sene sonra bir arkadaşının tavsiyesiyle bir kitapla tanıştı. Adı 'Oruç Mucizesi'. Ayhan Eyikan oğlunun düğününe Amerika'ya giderken bu kitabı hemen satın aldı ve hayatı değişti: "Kitabı aldım okudum ama bu esnada da hastanelerde ve doktorlarda çok dolaştım. Pek çok hastalık çıktı. 2 yıl ameliyatlar oldum ve çeşitli ilaçlar da verdiler fakat şikayetlerim azalacağına çoğaldı. Kitaptaki bilgileri kendi üzerimde uygulamaya başladım. Bunlar doğru beslenme ve oruç üzerine bilgilerdi. Uyguladıkça iyileştiğimi gördüm."

'KİTAP YAZ' TEKLİFİ
Ayhan Eyikan'ın yürüyüşlerdeki dayanıklığı ve performansı yürüyüş yapan birçok kişiyi şaşırtınca, sağlığının sırlarını çevresiyle paylaştı. Eyikan'ın sözleriyle hareket edip sağlığına kavuşan o kadar çok kişi oldu ki çevresi kitap yazması konusunda baskı yaptı. Bu deneyimleri hastalarıyla paylaşan doktorlardan Erdem Memetoğlu'nun son ısrarı Eyikan'ı 'Sağlık Pınarı' kitabını yazmaya yöneltti: "4 yılda kitabı bitirdim. 80 yaşındayım her pazar dağlarda yürüyüş yaparım. Şehir içinde her yere bisikletle gidiyorum 3-4 saat bisiklet sürsem yorulmuyorum 5-6 saat dağlarda yürüsem yorulmuyorum. Dün bir yürüyüş yaptık. O yürüyüşleri yapmak keyifli ama 80 yaşında yapmak zevkin karesidir."

ÇOCUKLARIN BESLENMESİ
Eyikan en çok da çocukların ve annelerin beslenmesini önemsiyor: "Kitabımda çocukların beslenmesi, gebelikte beslenme konusunda bilgiler var. Çocuk ve anne beslenmesine geniş bir bölüm ayırdım çünkü bunu çok önemsiyorum. Eğer çocukların beslenmesini doğru yapabilirsek çocuk büyütmenin bir cennet olduğunu ama yanlış beslersek bir cehennem olduğunu iddia ediyorum." Çocuklara enerji veren yiyecekler yerine besleyici gıdalar verilmesini istiyor ve birçok tavsiyede bulunuyor: "Besleyici gıdalar yerine enerji verici gıdaları çok verirseniz çocuk enerjiyi harcamak isteyecek. Doktora götürürsünüz, sakinleştirmesi lazım. İlaç verecek. Hastalıkların beslenmeyle düzeltilmesi mümkündür. Öğrendim uyguladım sonuç aldım ve yaşayan kanıtım. Kitabımda yazılanlar Türkiye'de yazılan kitapların hiçbirinde yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80'inde mutluluğun sırrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN