Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su eğlencesi çeşitlendi

Antalya'da 13 yıldır turistlerin adrenalin tutkusunu doruklara çıkaran Escape Raft'ın sahibi Şefik Kaya, bir ilki başararak, ailece eğlenilecek bir proje geliştirdi. Kaya, River Fun Parkı ile turizmin çeşitlenmesine katkı sağladı

Giriş Tarihi: 20.5.2013
Dünyada birçok insanı kıskandıracak bir şehirde yaşıyoruz. Öyle ki sıcakları cehennemi aratsa bile vazgeçilmeyen bir kent Antalya… araç yoğunluğu, trafik sıkışıklığı, otellerdeki doluluklar yavaş yavaş kendini gösterirken, azıcık güneş gören yerli-yabancı turistler kendilerini deniz kıyılarına atıyor. Aşk ve güzellik tanrıçası Venüs'ün Antalya'nın eşsiz sahillerinde doğduğu efsanesini de varsayarsak, bu şehir hem tarihi hem doğası bakımından nefes kesiyor. Ve yıllardır konuşulan ancak atılımları henüz gerçekleşmeyen 'turizm çeşitlendirilmesi' de gündemde her zaman sıcaklığını koruyor. Yaptığı işi renklendiren, çeşitlendiren turizmciler de yok değil. Bunlardan biri Escape Raft sahibi Şefik Kaya… 2000 yılında başladığı rafting işini bugün inanılmaz keyifli hale getirdi. Yılda 500 bin turistin ziyaret ettiği Köprüçayı'nda uzun zamandır rafting yapılıyor. Turistler suyun huzuruyla, adrenalinin birbirine karışmasından çok keyif alıyor. Hep aynı hizmeti sunmak istemeyen Şefik Kaya yeni bir proje hazırladı ve yerli-yabancı turistlerin 1 gün boyunca dolu dolu eğleneceği bir işe imza attı. Ayrıca, 1,5 yaşında çok hareketli bir oğula sahip olduğum için hiçbir yere sığamayan benim gibi annelerin de sevineceği bir ortam hazırlanmış. Bence işin en eğlenceli kısmı bu. Çünkü siz su sporuyla keyifli anlar yaşarken çocuklarınız da oluşturulan küçük havuzlarda gözetmenlerle eğleniyor olacaklar. Yani hem güvenilir hem eğlenceli…

KÖYE SEKTÖR GELDİ
Şefik Kaya, Antalya'nın rafting merkezi olan Beşkonak Köyü'nden. Kaya birçok genç gibi köylerine gelen sektörle rafting işine adım atmış: " Antalyalıyım. Rafting bölgesi olan Beşkonaklı'yım. Köyümüze böyle bir sektör geldi biz de başladık. 20'li yaşlardaydım o zaman. Bu iş çok ilginç geldi. Bot kullanmayı öğrettiler, turistlerin yanında duruyorduk. Biz o bölgenin gençleri olarak bu işi böyle öğrendik ve adım attık. Geleceği olan bir işti, öyle de oldu. Her yıl daha fazla turist geliyordu, acentaların uğrak yeri olmuştu. Düşünceler yoğunlaştı ve 6 yıl sonra kendi işimizi kurmaya karar verdik."

20 YILDIR AYNI ŞEY

2000 yılından bu yana rafting konusunda kentte turistlere hitap eden Şefik Kaya, bu işin yaklaşık 20 yıldır değiştirilmeden yapılmasının sıkıcı hale geldiğini düşünmüş: " Antalya aşıklarının tercihi genelde su sporları içeren aktiviteleridir. Dolayısıyla doğa, nehirler ve nehirlerde yapılan aktiviteler ön plana çıkıyor ancak bölgemizde bu sporları içeren aktiviteler henüz çeşitlenmemişti. Beşkonak'a her yıl 500 bin turist geliyor ama aynı şeyi yapıyor. 2-2,5 saat aynı parkurda rafting yapıyor ve gidiyor. Klasikleşmiş artık. Biz bunu nasıl çeşitlendirebiliriz diye düşündük. Yurt dışlarında seyahatlerde gördük. Bir konsept belirledik kendimize 1,5 yıldır sonra izin istedik yeni bir parkur izni. Resmi kanallarda 1,5 yıldır üzerinde çalışıyorduk." Şefik Kaya, 2013 sezonunda turistlere yeni bir nehir spor eğlencesi sunmanın heyecanını yaşıyor. Projeyi nefesini tutarak anlatıyor: "Yeni turumuz Köprüçayı üzerinde bilinen rafting parkurunun 30 kilometre aşağısında Antalya-Alanya karayoluna 15 kilometre mesafedeki Sağırin Köyü bölgesinde başlayacak. 8 kilometrelik Tubing parkurundan sonra yine bir kano spor dalı olan çift yön seyri doyumsuz 3 kilometrelik bir gölette Dragon Boat ve daha birçok spor ve eğlence amaçlı aktiviteler yer alacak. Bunun adı River Fun Park olacak. Yani Tubing-Dragon Boat-River Fun Park'a gelenler kesinlikle eğlenceye doyacak."

TURİSTLER DE FARKLILIK İSTİYOR
Su sporlarından çok hoşlanan turistler 20 yıldır aynı şeyi yapınca tabii farklılık talepleri de artmış. Tur şirketlerinin de istekleri doğrultusunda değişikliğe gidilerek böyle bir eğlence ortamı hazırlandı. İlk eğlence 20 Mayıs'ta. Antalya'nın eğlence dünyasına farklı bir bakış açısı getiriyor: "Acentalardan bu istekler geliyordu. 20 yıldır insanlar. Türkiye'ye gelen müşterinin yüzde 50'si tekrar gelen müşteri . Her seferinde rafting yapmak istiyorlar ama artık çok daha farklı şeyler talep ettiler..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su eğlencesi çeşitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN