Son başkan olmaktan üzüntü duyuyorum

Giriş Tarihi: 8.6.2013

Antalya İl Genel Meclisi Başkanı Arı, kurumun Büyükşehir Yasası'yla kapatılmasından dolayı üzgün. Çünkü bu kadar deneyimli kurumun tarihe karışmasının köylünün sırtına büyük yük bindireceğini söylüyor

Antalya İl Özel İdaresi'nin karar organı olan İl Genel Meclisi, bütün kentin sorunlarına çözüm buluyor. Bu meclisin başkanlığını da soyadı gibi arı gibi çalışan Avukat Cavit Arı yapıyor. Gazipaşa'dan Kaş'a kadar sorumluluk alanı olan İl Genel Meclis, hala amatör ruhu olan kişilerden oluşuyor. Böyle olunca da ne Cavit Arı ne de meclis üyeleri halkın yardımına koşmakta zorlanmıyor. Aynı zamanda avukat olan Arı'nın başka bir özelliği de İl Genel Meclisi'nin son başkanı olması. Çünkü bilindiği gibi içinde Antalya'nın da bulunduğu 30 büyükşehirde önümüzdeki ilk seçimle birlikte Meclis ve İl Özel İdaresi tarihe karışacak.

ÇOCUKLUK HAYALİ
Aslen Antalyalı olan Cavit Arı, ilkokul ve ortaokul zamanlarında hukukçu olmanın hayalini kurarmış. Lise döneminde bu hedefine kilitlenince 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanmış: "İlkokul, ortaokul ve liseyi Korkuteli'de tamamladım. 1985 yılında liseden mezun olur olmaz İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandım. Ben ortaokuldan itibaren avukatlık, hakimlik, savcılık mesleğini çok seviyordum. Tek idealim hukukçu olmaktı. Hakimlik, avukatlık ve savcılık fark etmezdi, önemli olan hukuk adamı olmak. Mezun olduktan sonra yıkılmasıyla ilgili çok gündemde kalan eski il özel idare binası bizim staj yaptığımız dönemde adliye binasıydı. Orada stajımızı tamamladık."

YÖNETİME ADAY OLDU

1992'de başladığı mesleğinde başarılı adımlar atan Arı, 2002 yılında Baro Yönetim Kurulu'na seçilmiş. 2 yıl Baro Başkan Yardımcılığı görevi üstlenmiş, 2006 ise Türkiye Barolar Birliği delegesi olmuş. Arı, tanındıkça ve yaptığı işlerde adını duyurunca siyasetle ilgili teklifler de almaya başlamış. Aileden de gelen sosyal demokrat dünya görüşünün peşinden gitmek adına 2003 yılında yapılan yerel seçimlerde ilk kez CHP İl yönetimine girmiş. Sonra da elini ayağını çekememiş tabi: "Baro yönetimine girdiğim dönemde CHP'den siyasete girmemle ilgili bir teklif geldi. İki görevi birden yürütemeyip, eksiklerim olabileceğini söyledim, anlayış gösterdiler. İlk Ertuğrul Ünal'ın aday olduğu sırada onun listesinde yönetime girdim. 2005 yılına kadar onun istifasıyla Ömer Melli geçici olarak atamayla il başkanı olmuştu. O atama döneminde yönetimde görev aldım. Sonra İl Eğitim Sekreterliği görevini üstlendim. 2008 seçiminde tekrar il yönetimine girmem istendi. İl Disiplin Kurulu'na seçildim başkanı oldum."

İYİLEŞTİRMEDEN SON BULUYOR
Cavit Arı, il genel meclislerinin güçlendirilmesi gerektiğini her fırsatta ifade ettiklerini ancak meclislerin kaldırılması düşünüldüğü için bu konuda bir adım atılmadığını söyledi. En büyük sıkıntılardan birinin mecliste alınan kararların uygulamaya geçme konusunda sancılar yaşanması: "Meclisin ve idarenin en büyük sıkıntısı bütçesiydi. Bu konularda teklifleri hep ilettik ama sonuç alamadık. Zaten bildiğiniz gibi Antalya dahil 30 büyükşehirde önümüzdeki ilk seçimle beraber meclis ve il özel idaresi tarihte yerini alacak."

ARKADAŞINA GÖNDER
Son başkan olmaktan üzüntü duyuyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN