Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canımız Allah'a emanet

Müşterileri sigortalı olan turistik tesislerde cankurtaranlar görev başındayken, halk plajlarında Cankurtarma Yönetmeliği'ni uygulatacak makam yok

Giriş Tarihi: 16.6.2013
Antalya'da otellere ait plaj ve havuzlarında cankurtaran hizmeti eksiksiz verilirken, on binlerce Antalyalı ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin de tatil yaptığı halk plajlarında Cankurtarma Yönetmeliği'ni uygulatacak makam yok. Yönetmeliği uygulama yetkisinin valiliklerde olduğunu belirten Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Ahmet İnkılapoğlu, valiliklerin yönetmeliği belediyelere uygulatmak zorunda olduğunu söyledi. Antalya'daki 197 mavi bayraklı plajdan sadece 34 tanesinden halkın yararlandığını belirten Turizm Çevre Vakfı Mavi Bayrak Koordinatörü Lokman Atasoy ise kendilerinin sadece bayrak verilen tesisleri denetlediğini söyledi.

CANKURTARAN KULELERİ BOŞ

Antalya'da en fazla rağbet gören plajlar arasında, mavi bayrağı olan Beachpark dışındaki hiçbir plajda cankurtaran hizmeti bulunmuyor. Uzunluğu bin 280 metre olan Sarısu Plajı'nda cankurtaran kulesi bile yok. Liman'dan Beahcpark'a kadar olan 5 kilometrelik alanda yer alan cankurtaran kulelerinde ise kimse yok. Şehrin doğusunda ise 2.5 kilometrelik Lara Beach de içinde olmak üzere Sera Otel ile TRT Kampı arasındaki 3.7 kilometrelik sahil şeridindeki tüm cankurtaran kuleleri boş. Plaj ve havuz işletmecilerine cankurtaran hizmeti sunmak için 2 ortağıyla Poseidon Grup adlı şirketi açtıktan 11 ay sonra iflas eden Orkun Orman ise kimsenin yönetmeliği ya da can güvenliğini umursamadığını söyledi. Şirketinin bir tek DSİ dinlenme tesisine cankurtaran verdiğini belirten Orman, "Tüm yetkileri, teçhizatları, eğitim malzemeleri, sınıflar oluşturmuştuk. Kimse gelmeyince işletmelerin ayağına gidip tanıtım da yaptık. Ama işletmeciler cankurtaran belgeli çalışanlarına garsonluk, plaj güvenliği, şezlong- şemsiye sorumlusu olarak çalıştırmak istedi. Yerel yönetimler de ilgisiz kalınca, 3 yıl önce bu işi bırakmak zorunda kaldık" diye konuştu.

YÖNETİMLERİN AYIBIDIR

TÜRSAB'ın bu işi sıkı tuttuğunu vurgulayan TSSF Başkanı İnkılapoğlu, "Valilikler belediyelere plajlarda cankurtaran bulundurtabilirler. İstanbul Valiliği bu konuda iyi çalışıyor. Şile'de her yıl 10-15 boğulma oluyordu, şimdi yok denecek kadar azaldı. Bize yetkiyi verseler de zaten lojistik gücümüz yok denetim yapmaya. Bizim oluşturduğumuz yönetmeliği uygulamaya valiliğin yetkisi var. Valilik insanların can güvenliğinden sorumlu makamdır zaten. Tabi ki tüm sahil şeridinde cankurtaran bulunduramazsınız, ama halkın gittiği plajda yoksa o belediye ve valililiğin ayıbıdır" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canımız Allah'a emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN