Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağlamak yerine sorunları çözüyor

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, laf değil, proje ve iş üretmekten yana. Hal böyle olunca ATB sadece tarımla ilgilenen kişilerin değil, tüm kentin faydalanacağı işler yapıyor

Giriş Tarihi: 20.6.2013
Ali Çandır, daha önce röportaj yaptığım Osman Bağdatlıoğlu ile Flash Tarım'da iş ortağı. Babasının 'garantici' tutumunun aksine, heyecanla bir an önce iş hayatına atılmak isteyen Ali Çandır, önünde engel duran askerlik görevi için üniversite eğitimini yarıda bırakmış. Bir an önce iş hayatına atılma arzusu 13 yaşlarında başlamış. Bu yaştan itibaren çok uzun süre 15 gün tatil bile yapma gereği duymamış. Aslında bu işe aşık olma durumu bana Çandır'ın ortağı Osman Bağdatlıoğlu'yu hatırlattı. Bu iki ortağın aşka bağlandıkları işlerini uzun yıllardır sorunsuz bugünlere nasıl getirdikleri ortada. Ali Çandır çok uzun cümleler kurmuyor. Belki de röportaj yaptığımız için konuşurken yanlış bir şeyler söyleme korkusuyla böyle davrandığını düşündüm önce. Sohbet ilerlerken proje ürettiği, iş yaptığı kimseleri kırmamak, kendi başına karar vermemek ve en önemlisi söylediklerinin arkasında durma gibi bir adeti olduğundan projelerle ilgili çok konuşmak istemediğini fark ettim.

PROJE ADAMI


Ali Çandır, yıllar önce çiçek mezatı için adım attığı ATB'den, tarım sektörünün sorunlarına çözüm bulmak amacıyla bir daha hiç kopmamış. Önce başkan yardımcılığı yapmış ve iki dönemdir de başkanlık yapıyor. Sadece sektörde değil, kentle ilgili çalışmaları, projeleri de var. ATB korosu konserden elde ettiği gelirle, öğrencilere burs veriyor. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde eğitim gören öğrencileri, işadamlarıyla tanıştırıp önlerini açıyor ve gelecek korkularını yenmelerini sağlıyor. Bütün projeler buradan saymakla bitmez ama şimdilerde Ali Çandır ve ATB yönetimini heyecanlandıran bir proje Antalya'ya hayat katacak. 'Zeytin Park' kent ve kent dışından gelenlere nefes aldıracak bir proje. Öyle ki bunu da çok detaylı anlatmıyor Ali Çandır. 'Yine az konuştunuz' diyorum. Yanıtı şaşırtmıyor, "Bizimle birlikte emek veren tüm arkadaşlarımızla projeyi tamamlayıp, size açıklayacağız."

İŞ HAYATI İÇİN EĞİTİMİ BIRAKTI

Antalyalı olan Ali Çandır, henüz 13 yaşında marangoz olan babasının yanında başladığı iş hayatını çok sevmiş. 15 yaşına geldiğinde ise 15 gün tatil bile yapmadan sürekli farklı işlerde koşturup, durmuş. Bu sırada İş İdaresi Bölümü'nde eğitim görüyormuş. İş hayatına atılma hızını kesen askerlik görevini tamamlamak için de eğitimini yarına bırakmak zorunda kalmış: "Bir an önce iş hayatına atılmak için eğitimi yarım bıraktım. Çocukluğumdan beri hep Antalya'dayım. Birçok sektörde çalıştım özellikle uzun yıllar muhasebecide çalıştım. 1992 yılında firmamızı kurduk. Antalya aşığıyım buradan ayrılmayı çok istemedim. Bu işe başlayalım dedik. Aspendos Bulvarı'nda 500 metrekare bir yerimiz vardı. Süs bitkileri sattık otellere, saksı bitkileri sattık çiçekçilere daha sonra ihracat yapan firmaların iç piyasa mallarını toplayarak iç piyasadaki dükkancılara mallar gönderdik ve daha sonra kendimiz bir sera kurarak üretime başladık. Şu anda 16 ülkeye ihraç eder durumdayız. Hem iyi bir ortaklığımız oldu hem ekibimiz, firmamız olumlu seyrediyor. 13 yaşından beri hep çalışıyorum. 15 gün tatil yaptığımı hatırlamam. İş yapma isteği bende küçüklükten beri var. Babam marangozdu. Daha sonra kereste ticareti yaptı. Onunla da çalıştım ama çok anlaşamadık (gülüyor). Babam benim için ayrı bir insandı. İş yaparken onun garantici tutumu benim atılım yapma isteğimle çakışıyordu. Risk alarak devam etmek istiyorum ticarette. İşi öyle geliştiriyorsunuz. Onun risk alma durumu yoktu. Kendisine bunu ifade ettik yollarımızı ayırdık." Türkiye'deki özellikle süs bitkileri ticareti yapan insanların hemen hemen birçoğuyla iş yapmış Ali Çandır. Böylelikle kurduğu işte bu kişilerin desteğini görmüş: "Hepsinin pozitif katkıları oldu. Kendi işimizi kurduğumuzda hepsi de çok ciddi destek verdi. Bu ticarette önemli olan insanların verdiği sözlerin arkasında durabilmesidir. Yaptığı işi kaliteli yapıp, özen göstermesidir. Buna özen gösterdiğimiz için destek oldular. Sektör aslında özellikle tarım sektörü Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri. Üretilen ürünlerin tamamına yakını iç kaynaklara dayalı, yüzde 5'i 10'u dış kaynaklı. O yüzden katma değeri yüksek sektör. O nedenle önü açık. Özellikle artık kesme çiçek, süs bitkileri bu betonlaştırdığımız yeryüzüne insanların yeşil, oksijen alma isteğiyle bakması bu sektörün önünün açık olduğunu gösteriyor. Onun dışında karar vericilerin buna sıcak bakması gerekiyor. Gerekli alanların teknik eksikliklerin giderilmesi için çaba sarf edilmesi gerekiyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Ağlamak yerine sorunları çözüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN