Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki istilası

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Sarıkaya: "Zamanında ilaçlama yapılmadığı için bir süre lerin istilasına uğrayan köyde hayvanların otladığı meradaki otlar zarar görmüş. Tarım ürünlerinde herhangi bir zarar söz konuşu değil"

Giriş Tarihi: 12.7.2013 15:59
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Şaban Sarıkaya, Çökek köyündeki meralık alanda etkili olan istilasıyla ilgili, "Zamanında ilaçlama yapılmadığı için bir süre çekirgelerin istilasına uğrayan köyde hayvanların otladığı meradaki otlar zarar görmüş. Tarım ürünlerinde herhangi bir zarar söz konuşu değil" dedi.

Sarıkaya, yaptığı açıklamada, bölgede çekirgelerin zarar vermemesi için mayıs ayında ilaçlama yapılması gerektiğini, bu dönemde ilaçlama
yapılmadığı için çekirgelerin köyde yoğun olarak görüldüğünü söyledi. İstilaya uğrayan köylerde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
ekiplerinin inceleme yaptığını anlatan Sarıkaya, şöyle konuştu:

"Bu bölgede arıcılık yapılıyor. Bu dönemde ilaçlama yapılırsa arılara zarar veririz. Ekibimiz araştırma yaparak arıcılığın yapılmadığı yerlerde ilaçlama yaptı. Bu yıl ilaçlamada geç kalınmış ancak kısa bir süre sonra çekirgeler kendiliğine yok olacaktır. Zamanında ilaçlama yapılmadığı için bir süre çekirgelerin istilasına uğrayan köyde hayvanların otladığı meradaki otlar zarar görmüş. Tarım ürünlerinde herhangi bir zarar söz konuşu değil."

Sarıkaya, gelecek yıl böyle bir sorun yaşanmaması için belirlenen bölgelerde mayıs ayında ilaçlama yapacaklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethiye'deki çekirge istilası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN