Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşktan ilham alan dans topluluğu Sultans

Shaman Dans Tiyatrosu, ulusal kültürümüzün parçası olan halk danslarını çağdaş dans ile harmanlıyor. Shaman, 5-10 yıl boyunca Antalya'da sahne alacak

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Sultans Of The Dance'in kurucularından koreograf Murat Uygun 2004 yılında Shaman Dans Tiyatrosu'nu kurdu. Ritm, dans ve müzik grubu olan Shaman, Türkiye'nin kültürel zenginliğini tüm dünyaya tanıtıyor. Almanya, Japonya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Kazakistan ve Azerbaycan turneleri ile binlerce izleyiciye ulaştı. 2008 yılına gelindiğinde Mevlana felsefesinin işlendiği "Derviş" adlı gösteriyi seyirci ile buluşturan Shaman, bünyesinde bulunan sanatçılarla üretimlerine her geçen gün yeni eserler katmaya devam etti. Üzerinde yaşadığımız bu toprakların kültürel zenginliğini dansıyla, müziğiyle ve duruşuyla ifade eden Shaman, bugüne kadar yaptığı gösterilerle birçok seyirciyi kendine hayran bıraktı. Farklı dans teknikleriyle Türkiye'nin kültürel farklılığını evrensel bir dille sahnede uyarlıyor. Topluluğun 'Buluşma' adlı gösterisi bu coğrafyada yaşanan efsaneleşmiş aşkları anlatıyor. Bu yıl Antalya'ya gelen ve yaklaşık 5 yıl burada gösteri yapacak olan Shaman Dans Tiyatrosu, Sanat Yönetmeni Murat Uygun, Sultans Of The Danse ile başlaylan bu yolculuğunun Shaman ile devam etmesini, bu işin emek verilerek yapılması gerektiğini ve Antalya için önemini anlattı.

Sakarya doğumlu olan Murat Uygun, inşaat mühendisliği bölümünü kazanmış. Müzisyen babasından etkilenmiş olacak ki üniversite eğitimine devam ederken halk danslarıyla uğraşmış. İnşaat bölümü bittikten sonra da aynı üniversitenin halk oyunları bölümüne devam etmiş. Okul bittikten sonra öğretmenliğe başlamış: "Öğretmenlik yaparken hem yurt içinde hem yurt dışında halk oyunlarının amatör çizgisinde ama belli bir sahneleme düzeyinde bir takım sahnelemeler yapmaya çalıştık. Özlellikle Duygu Erkal ve onun ekibinin başlattığı halk oyunları sahneleme düzenlemeleri çizgisinde yürüdük. Danslarımızda Anadolu kültürünü anlatmak istiyorduk."

VERİMLİ TOPRAK
Murat Uygun, öğretmenlik yaparken Sultan's Of The Dance teklifi almış. Bu yönde çalışmalar yaptıkları için kendisine gelen teklife sıcak bakmış ve öğretmenlikten istifa etmiş: "Halk danslarının dünya standartlarında sahnelemesi konusunda konuşuluyordu. Biz de bu türde çalışmalar yaptığımız için bizi buldular ne olacağını biliyorduk. Dünyanın dans kültüründe en verimli topraklar Avrasya coğrafyası. En zengin Türkiye bu konuda. Çok güzel bir coğrafyadayız. Dünyanın birçok yerinde sahne sanatlarıyla ilgili çok çalışma yapılırken, burada bu kadar geç yapılıyor olması üzücü tabi. İlk uygulamalar aslında dernekler, kulüpler, eğitim merkezleri altında olmuş ve hobi gibi uğraşılmış, çok üzerinde durulmamış. Ancak dünya standartlarında uygulama biçimi ilk kez Sultans Of The Dance'da başladı. Geç kalınmış bir çalışma aslına. Buradaki zenginliğe hiçbirimize ait olmayan ama hepimizin sahip olduğu güzelliğe ihanet edilmesin." Sultans Of The Dance ile 2003'te yollarını ayıran Murat Uygun, birçok projede çalıştıktan sonra 2004'te Shaman Dans Tiyatrosu'nu kurdu. Çok sayıda dansın üretimi imece usulü gerçekleşmiş. Shaman çok kısa sürede Türkiye'nin ve dünyanın ayakta alkışladığı bir dans topluluğu oldu: "Üretilen dansları bir senaryo içinde yeniden düzenledik. Bunun sonucunda düzenlenen oyunları yurt içi ve yurt dışında sergiledik. 'Buluşma' adlı dans gösterisi, içinde birçok sentezi varediyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Aşktan ilham alan dans topluluğu Sultans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN