Antalyalı bir şair: Hamit Macit Selekler

Hamit Macit şiirlerinde yurt güzellikleri, tarih gururu, aşk sevinç ve üzüntülerini yazdı. Genelde hece ve koşma şeklini, bazen de aruz, sone ve başka nazım şekillerini kullandı

Giriş Tarihi: 21.9.2013
1909 yılında Antalya'da doğan Hamit Macit Selekler, Türk Edebiyatı'nın önemli şairleri arasında yer alır. Babası Antalya'nın önde gelen kişilerinden Macit Beydi. Hamit Macit Selekler annesi Feride hanımı çok küçük yaşta kaybetti. Babasının ikinci eşi olan Seher hanımı anne bildi. Baba Selekler, okumaya ve özellikle edebiyata çok düşkün biriydi. Oğluna o devrin büyük şairi Dahiyi azam Abdülhak Hamit'in adını verdi. Hamit Macit daha okula gitmeden, kendi gayretiyle okuma-yazmayı öğrenmişti. Öğretmenler onu, yapılan bir sınav sonucu üçüncü sınıftan ilkokula başlattılar. Ortaokulu bitinceye kadar, Hamit Macit sınıf birincisiydi. Hamit Macit Konya Lisesi'nde tahsiline devam etti. Daha lisenin ilk sınıflarında şiir yazmaya başladı. Edebiyat hocası, Ahmet Hamdi Tanpınar, Hamit'in yeteneğini görünce bir öneride bulundu: "Abdülhak Hamit sağ. Sen de şiir yazmaya başladın. Edebiyat dünyasına iki Abdülhak Hamit çok gelir. Sana yeni bir ad bulalım. Babanın adı Macit olduğuna göre, senin adın Hamit Macit olsun." Bu öneri, Hamit Macit'in de hoşuna gitti. Antalyalı şairimiz 1925 yılından itibaren şiirlerinde "Hamit Macit Selekler" adını kullanmaya başladı. Konya Lisesi'ndeyken yazdığı şiirler, o günlerde yayınlanan çok ciddi edebiyat dergilerinde Faruk Nafiz, Necip Fazıl gibi dönemin ünlü şairlerinin şiirleri ile birlikte yayınlandı. İşte, 'Mühit Dergisi'nde çıkan ilk şiiri:

ÇAY
"Şeklalır semaverde
Gümüşten şeffaf bir sır
Porselen kadehlerde
Süzülmüş renk ve ıtır.
Kıvrık kirpikleri yaş İki çiftgöz, iki baş
Odada tatlı, yavaş Bir sesle fısıldaşır."


İlk yazıları Konya'da Babalık gazetesinde, ilk şiiri Hayat dergisinde çıktı (1929). Ankara'da Behçet Kemal Çağlar, Samet Ağaoğlu, İbrahim Saffet Omay, Cevat Perin, Hıfzı Oğuz Bekata, Ahmet Muhip Dıranas gibi genç yazarlarla birlikte Genç Türk Edebiyat Birliği adlı derneğin kuruluşuna katıldı. Bu derneğin yayın organı Hep Gençlik dergisinde (4 sayı, 1930) şiirlerini yayımladı. Daha sonra Servetifünun- Uyanış, Varlık (1933-38) ve Çığır dergilerinde yazdı. 1930-35 arası Türk şiirinin başarılı temsilcilerinden biri olarak kabul edildi. 1950'den sonra şiir yazmayı bıraktı. Yurt güzellikleri, tarih gururu, aşk sevinci ve üzüntüleri temalarını işlediği geleneksel biçimlere bağlı şiirleriyle tanındı. Genel olarak heceyi ve koşma biçimini, bazen de aruzu, soneyi ve başka nazını biçimlerini kullandı. B. Necatigil'in değerlendirmesiyle, "Mısralarında sese, buluşlarında inceliğe dikkat etti." A. M. Dıranas, Hamit Macit Selekler ile Ziya Osman Saba'mn şiirlerinin yakınlıklarına dikkat çekmiş, ancak aralarındaki farkı şöyle belirtmiştir: "Hamit daha biçimci, daha plastik ve daha aydınlıktır." Ankara Hukuk Fakültesi'ni (1931) bitiren Hamit Macit Selekler, meslek olarak hakimliği seçti. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde savcılık, hâkimlik ve müfettişlik yaptı. Yargıtay'da ve Yüksek Hâkimler Kurulu'nda üye olarak bulundu (1963). Hamit Macit Selekler evlendikten sonra şiir ve edebiyatla ilgisini hiç kesmemiş olmasına rağmen çok nadir şiir yazar oldu. Sevgili oğlu Rüştü'nün çok küçük yaşta ölümü, onun yeni şiirleriyle tekrar edebiyat dünyasına dönmesine neden oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyalı bir şair: Hamit Macit Selekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN