Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar siyasi vitrin olmaktan kurtulmalı

Giriş Tarihi: 24.10.2013

Türkiye'de toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkan KA.DER Antalya Başkanı Uğur Karaca, siyasette söz sahibi olmak isteyen kadınların önüne sıralanan çelik kapıları yok etmeye çalışıyor

Yıllardır, yazılı ve görsel basında 'siyasete kadın eli değmeli' sözünü duyarız hep. Bu sözleri genellikle erkekler sarf eder ama 1997 yılından bu yana kadınların siyasete adım atmak için çırpınan Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA.DER) üyeleri madalyonun öteki yüzünden bahsediyor. Aslında KA.DER'in bunları insanlara anlatması için çaba göstermesine gerek bile yok. Tüm dünyada modern bir şehir olarak anılan ve kendi içinde kadın dostu olduğuna inanan Antalya'da sadece bir kadın milletvekilinin bulunması zaten her şeyi anlatıyor. Genel ve yerel seçimlerde kadınların hep arka plana atılması KA.DER'in doğmasına neden olmuş. Kadın adayları desteklemek ve güçlendirmek için emek sarf eden derneğin Antalya kolu da çalışmalarına hızla başladı. Kadınların bugüne kadar hep 'vitrin' olarak kullanıldıklarından yakınan KA.DER Antalya Başkanı Uğur Karaca, artık bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurguluyor. Karaca ile Antalya'nın kadına gerçekten önem verip vermediğini, hemcinslerimizin siyasetin neresinde olduğunu konuştuk. KA.DER demokrasiden yana, yani aynı eşitsizlik erkekler için de olsaydı onların da hakkını savunurdu. Tabi ki seçilmiş olan kadınlardan da beklentileri var, o da diğer adaylar için mecliste ya da bulundukları yerde hemcinslerinin önünü açmaları.

ÖYLE DEĞİL
Antalya'nın siyasette kadınlara pek fırsat vermediğinden yakınıyor Uğur Karaca. Genelde vitrin olarak kullanıldıklarını anlatıyor: "Hep söylüyorum Antalya dışarıdan göründüğü gibi değil. Sahil şeridi vardır bu kentin dışarıdan bakıldığında. Sanki Antalya Türkiye'nin en gelişmiş yeriymiş gibi düşünülür. Çok göç alan bir yer. Kadınlar kendi hayatlarının içinde onu idame ettirmeye çalışırken siyasette zorlanıyorlar. Siyasi partiler de kadınlar için sözde baş tacı diye söze başlarlar ama çok fırsat verdikleri söy- lenemez. Kadınlar genelde vitrin olarak kullanılır." Geçen seçimlerde kadınların aday adayı olma konusunda gerçekten ciddi atılımları olmuş. Kadınların artık 'nasılsa sıralamaya konulmayacağız' düşüncesi kırılmış ve daha kuvvetli hale gelmişler: "Geçen seçimlerde gerçekten ciddi atılımları oldu. Onu bu seçimlerde de görüyoruz. Önceden 'sıralamaya nasılsa konulmayacağız' diye kabullenmişlerdi galiba. Şimdi ise daha kuvvetli mücadele etmeye başladılar. Özellikle bu yerel seçimlerde."

NEDEN MİLLETVEKİLİ YOK?

Aslen İzmitli olan Karaca, turizm sektörüne uzun yıllar emek vermiş. Daha sonra heykel yapmaya başlamış ve kadınlar için çalışmalar yapmak istemiş: "Kent Konseyi Kadın Meclisi'nde çalıştım. Antalya'da bugüne kadar neden kadın milletvekili yok diye düşündüm ve KA.DER ile çalışmalar yapmaya başladım. Derneğimizle böyle tanıştım ve sonra başkan oldum."

KADIN KOLLARINA BÜYÜK GÖREV
Uğur Karaca'ya göre kadınların siyasette yerlerinin belirginleşmesiyle ilgili en büyük görev partilerin kadın kollarına düşüyor. Sadece seçim zamanı değil, kadınların bilinçlendirilmesi ve eğitilmesiyle ilgili çalışmaların yapılması gerek: "Biz geçen yıldan beri il kadın kolları başkanlarıyla çalışmalar başlattık. Bir de seçilmiş kadınlarla çalışma yaptık. Kader'in birikimlerini onlarla birleştirdik. Yeni seçimler için çalışmalara başladık. Kadınların sıralamaya alınmamasıyla ilgili, arka planda kalmalarıyla ilgili partilerinden hesap sormalarını istiyoruz. Kadın kolları tavrını gösterse işler biraz çözülür gibi çünkü siyasi partileri seçtiren kadınlardır. Kadın kollarını kendilerini seçtirmek için kullanıyor erkek siyasetçiler. Onlar da bu durumdan çok memnun değiller aslında. Kadın kolları biraz daha söz sahibi olabilmeli. Kadın kolları olmazsa siyasi partilere bu kadın kitlesi bu kadar ulaşamaz."

ÇELİK KAPIYA BİR DELİK AÇILDI
Siyasette kadınlara eşitlik tanınana kadar çabalarının süreceğini anlatıyor Ugur Karaca: "Milletvekilliği, belediye başkanlıkları, muhtarlık, belediye başkanlığı nüfusun yarısı madem kadın söz hakkımız olsun istiyoruz. Buna ulaşıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Antalya'dan en az 5 dedik, 3 çıkar diye düşündük, maalesef bir tek Ak Parti'den bir kadın milletvekilimiz çıktı. Bununla birlikte Antalya'da kadın adayların önüne arka arkaya konulmuş çelik kapılara bir delik açıldı. Bizim için parti önemli değil. Hepsine eşitiz. Kadınların bütün siyasi partilerdeki sıkıntısı aynı. Antalya'da aslında o kadar çok o listeleri dolduracak donanımlı, eğitimli kadın var ki. Yüzde 50 istiyoruz biz eşitlikten yanayız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar siyasi vitrin olmaktan kurtulmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN