Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizden çıkan sanat

Antalya'nın Alanya ilçesinde Filiz Ateş ve Christiane Alaettinoğlu'nun kurduğu 'Yalos Alanya' atölyesinde çöpler sanata dönüşüyor

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Türk ve Alman 2 kadın arkadaşın kurduğu 'Yalos Alanya' atölyesinde, sahilde topladıkları odun parçalarını işlemeden süs eşyası haline getiriliyor. Yaptıkları işe 'Çerçöp Sanatı' olarak adlandıran iki arkadaşın atölyede ürettikleri eserler birçok tasarım festivalinde yer alırken, yurt içi ve yurt dışına da satışa çıkarılıyor.

FUARA KATILIYORLAR

Sanat atölyesi kurucuları Filiz Ateş ve Christiane Alaettinoğlu, kış aylarında denize sürüklenip deforme olmuş şekilde kıyıya vuran odun parçaları, ağaç dallarını, deniz tuzuyla aşınmış cam, taş ve birçok cismi toplayarak 'çerçöp sanatı' adı verdikleri süs eşyalarının yapımında kullanıyor. İzmir Tasarım Festival'ine katılan ikilinin çalışmaları ilgi odağı oldu.

ORİJİNAL HALİ İLE YAPILIYOR
Alman uyruklu Christiane Alaettinoğlu ise, "Bizim yaptığımız sanatın özelliği bulduğumuz parçanın üzerinde oynama yapmadan sadece birleştirerek ve benzeterek yapmış olmamızdır. Bazen bir obje için binlerce odun parçasını taramak zorunda kalıyoruz. Ama sonuçta ortaya çıkan şey paha biçilemez derecede doğanın bir parçası olan bir eser olarak bize geri dönüyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizden çıkan sanat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN