Yangın uçakları Karain'e

Giriş Tarihi: 4.7.2014

Yangın söndürme uçaklarını Karain'e almayı planlayan THK, pisti 500 metre daha uzatmak için Antalyalıların desteğini bekliyor

Pist uzunluğu 1050 metreden 1500'e çıkartılan Karain Havacılık Eğitim Merkezi, yangın söndürme uçaklarına üs olunca sivil havacılığı rahatlatacak. Geçen yıl yapılması planlanan, ancak çeşitli nedenlerle yapılamayan pist uzatma çalışması, THK'nın kendi imkanlarıyla ihale edildi. Böylece Hava Meydan Komutanlığı'nda konuşlu THK'nın 2 yangın söndürme uçağı, 2- 4 derece daha serin olan Karain'e konuşlandırılarak sivil uçakların iniş ve kalkışlarını etkilemeyecek. Pistin 500 metre daha uzatılmasıyla, THK'nın almayı planladığı daha büyük yangın söndürme uçakları da Antalya'da konuşlandırılabilecek. Yangın riski arttıkça Orman Bölge Müdürlüğü'nün talebiyle daha fazla uçağın Antalya'da bulundurulabileceğini açıklayan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, Adrasan yangınına değinerek; "Keşke daha fazla uçağımızı Antalya'da bulundurabilsek. O güzelim ormanın bu denli zarar görmesi hepimizin içini burktu" dedi.

KATKI KONSUN

Antalyalıların kurban derilerini bağışlayarak ve 9.25 TL fitre parasını 3919'a boş mesaj atarak THK'nın projesine katkı koyabileceğini vurgulayan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, "THK'nın görevi, havacılığı Türk insanına sevdirmek ve mesleği yapmak. Antalya'da dört dörtlük bir eğitim merkezi olsun istiyoruz. Ancak bunun için bütçe gerek. Yaptığımız tüm hizmetler öz kaynaklarımızdan karşılanıyor. Eğer bütçemiz oluşursa, bu yıl pistimizi 2 bin metreye çıkartacak ihaleyi de gerçekleştiririz" diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI OLUR
Pistin 2 bin metreye çıkması halinde Boeing 737 gibi yolcu uçaklarının da kullanabileceği üçüncü bir havalimanı olabileceğini belirten Yıldırım, "Bizim bir başka kazancımız ise paraşütle atlama eğitimlerini kendi alanımızda yapabilmemiz. Pist yapımındaki dolgu taşları, alanımızdaki taşlardan sağlandı. Şimdi pistimizden kalkan paraşütçüler, taşlardan temizlenen kendi alanımıza atlayış yapabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yangın uçakları Karain'e
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN