Barınak düğümünü Bakanlık çözecek

Giriş Tarihi: 5.7.2014

Başbakan Erdoğan'ın Mart ayında açılışını yaptığı Antalya Balıkçı Barınağı, hala balıkçılara tahsis edilemedi. Balıkçılar Şehircilik Bakanlığı'nın prosedürleri hazırlamasını bekliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Mart mitingindeki toplu açılış töreninde hizmete sunduğu Antalya Balıkçı Barınağı'nın balıkçılara devredilmesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın prosedürleri hazırlaması bekleniyor. Antalya Limanı'nda Serbest Bölge'ye ait 200 metre uzunluğundaki rıhtımı kullanan balıkçıların bir an önce taşınmasını bekleyen büyük yat üreticileri ile balıkçılar, tahsis düğümüne takıldı.

PEŞ PEŞE DEVİR

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'nın yaptırdığı barınak, balıkçı kooperatiflerine tahsisinin yapılması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredildi. Yıllık 155 bin TL kiralama bedeli belirleyen bu bakanlık, barınağı balıkçılara kiralayamayınca, bu prosedürün tamamlanması için Antalya Defterdarlığı'na devretti. Ancak Defterdarlık da kiralamayı yapamayınca, son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devir yapıldı.

PROTOKOL HAZIRLIĞI
Çevre ve Şehircilik il Müdürü Bedrettin Taşkesen, konunun Ankara'da görüşüldüğünü ve Alan Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından bir devir protokolü hazırlandığını söyledi. Barınağın devrinin takipçisi olduğunu belirten Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Cengiz Balta da yakın zamanda devrin gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Balıkçı barınağı için yolun sonuna gelindiğini belirten Deniz Ticaret Odası Antalya Şubse Başkanı İnanç Kendiroğlu, "Yazısı yazıldı, Başbakanımız imzaladı ve Bakanlığa yazı geri döndü. Sonuçta Bakanlığın da bilmediği bir prosedür bu, bu süreçte teslimi yapılacak. Geçici olarak faaliyete açıldı zaten. Orada sadece üst yapılar yapılacak" dedi.

Marina kıvamında bir barınak olsun

Denizde 400, karada 250 tekne kapasiteli barınağın büyük bir yer olduğunu belirten Kendiroğlu, binlerce turistin kullandığı Kemer yolu üzerindeki barınağın düzenli, temiz, güvenli, marina kıvamında bir yer olmasını istediklerini söyledi. Kendiroğlu., balıkçıların barınağın sadece balıkçılara yeteceği ve başka tekne almayacakları söylemlerine katılmadığını vurguladı.

Yapımına 2011 sonunda başlandı

Kolin İnşaat ile Arsel İnşaat firmalarının yüklendiği 650 tekne kapasiteli liman projesine, 2011 yılının Eylül ayında başlandı. Tamamı 135 dönüm alanı kapsayan limanın 700 iş gününde bitmesi, rekor bir süre olarak değerlendirildi. Yapımında 800 bin ton dolgu, 100 bin metreküp beton kullanıldı. İnşaatın keşif bedeli olan 19 milyon 300 bin TL idi. Ancak bu rakam yüzde 17 aşıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barınak düğümünü Bakanlık çözecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN