Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinliye önlem yolda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı'nın blok mermer işlenmesinde teşvik ve yönlendirme amaçlı çalışması, Çinli mermercilere tepkili olan sektörü sevindirdi

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Son 3- 4 yıldır 100'e yakın mermer ocağının Çinlilerin eline geçmesine tepkili olan mermer ihracatçıları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı'nın müşterek olarak blok mermer işlenmesinde teşvik ve yönlendirme amaçlı çalışmasına sevindi. Çinlilerin Antalya, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar'da yoğunlaşmaya başlaması ile Türk mermercileri sektörün ele geçirildiği kaygısı yaşıyorlardı.

VERGİ KAYBEDİYORUZ
Çinlilerin elindeki ocaklardan çıkan en kaliteli mermerleri, kendilerine ait Çin'deki firmaya değerinin çok altında satılmış gibi göndererek vergi kaybına neden olduğunu anlatan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, "Ayrıca yabancıların ocağın işlevinin bitmesiyle başlatılması zorunlu olan ağaçlandırmalı ıslah çalışmasına, arzu edilen düzeyde hassasiyetin gösterilmeyeceğini düşünüyoruz" dedi.

OCAKLAR MİLLİ SERVETİMİZ

Türkiye'nin üyesi olduğu Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uymak zorunda olduğunu hatırlatan Satıcı, ama firmaların da gerekli hassasiyetleri göstermesi gerektiğini söyledi. İki bakanlığın hazırladığı teşvik ile mermerin daha düşük maliyetle işlenebileceğini duyuran Satıcı, "Çinliler ciddi bir alıcı. Türk firmaların da ocak ruhsatlarını kiralamaları işlerine geliyor. Ancak bu ocaklar bizim için milli servettir. Amacımız, katma değeri yüksek olan mermerin ülkemizde işlenmesini sağlamak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinliye önlem yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN