Kimyacıların yıldızı parlıyor

Geçen yıla göre yüzde 36 artış gösteren kimyasal ürün ihracatı, yaş sebze ve meyveden sonra Antalya'nın ihracat sıralamasından 3'üncü sıraya yerleşti. 2014 İhracatı 150 milyon dolara ulaştı

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Antalya'nın ihracatında yaş sebze-meyve ile mermer sektörlerinin ardından gelen toprak sanayi, üçüncülüğü kimya sektörüne bıraktı. Geçen yılı 117.3 milyon dolar ihracat ile kapatan Antalya'nın kimya sektörü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artış gösterdi ve 2014 hedefini 150 milyon dolara yükseltti. Yılın ilk 6 ayında 98 ülkeye kimyevi ürünler gönderen 7'si Ispartalı 30 Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) üyesi firma, geçen yılın aynı döneminde hiç ihracat yapılmayan 11 ülkeyi daha listesine kazandırdı.

YENİ PAZARLARA AÇILDIK

Geçen yıl Türkiye'nin ihracat şampiyonu 500 firma arasında yer alan Adopen Plastik, Eti Alüminyum ve Doktor Tarsa Tarım'ın Antalyalı üyeleri olduğunu hatırlatan BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, kimya sektöründeki gelişmenin sebebinin kısmen yeni pazarlara girilmesi, kısmen de yeni ürün gelişimi olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyacıların yıldızı parlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN