Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşverenin derdi işçi

Batı Akdeniz'de yüzde 8.7 ile işsizliğin en yüksek olduğu Isparta'da işveren de nitelikli işçi bulamamaktan yakınıyor. Av Tüfeği imalatı yapan Kofs Makine, 4 bin lira maaşla işçi bulamıyor

Giriş Tarihi: 9.9.2014
Batı Akdeniz'in işsizlik konusundaki en büyük sıkıntıyı çeken şehri Isparta'da işverenler de nitelikli işçi bulamamaktan dertli. TÜİK'in 2013 verilerine göre işsizlik oranı Antalya'da yüzde 7.9, Burdur'da yüzde 6.9 iken Isparta'da yüzde 8.7 olarak gerçekleşti. Bu kentlerde istihdam oranlarına bakıldığında ise Antalya yüzde 52.9, Burdur yüzde 54.9 iken Isparta yüzde 49.5 yine bölgedeki en kötü durumdaki il pozisyonunda.

İNANILMAZ AÇIK VAR

Isparta'daki bu işsizlik sorununa rağmen işverenler de nitelikli işçi bulamamaktan yakınıyor. Yüzde 100 Türk yapımı spor ve av tüfeği üretip ABD başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç eden Kofs Makine ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi'nin Genel Müdürü Ali İhsan Kuzu, endüstride inanılmaz oranda 'nitelikli personel' açığı bulunduğunu, 3-4 bin lira ücretle çalışacak nitelikli işçi bulamadıklarını söyledi. Başlangıçta 20 personel istihdam ettiklerini belirten Kuzu, Batı Akdeniz kalkınma Ajansı (BAKA) ile proje geliştirerek çalıştırdıkları işçi sayısını 60'a yükselttiklerini vurguladı. Fabrikalarında 50 kişiyi daha istihdam edecek durumda olduklarını belirten Kuzu, Isparta'da büyük bir nitelikli personel sorunu bulunduğunu kaydetti. Maaş politikalarının verimliliğe odaklı olduğunu ve kurum içerisinde 3-4 bin TL maaş alan çalışanları bulunduğunu belirten Genel Müdür Kuzu, "Hep söylüyoruz, Millî Eğitim, Çalışma ve İş Kurumu ile diğer paydaşlar, nitelikli personel problemine çözüm üretmelidir. Bu konuda biz de her türlü desteği vereceğimizi vaat ediyoruz" dedi.

İŞSİZLER ÇALIŞMIYOR
Isparta daha önce de İŞKUR'un açtığı meslek kurslarına kursiyerlerin sadece günlük ödenen yevmiyeyi almak amacıyla gelen işsizler ile gündeme gelmişti. Dönemin İŞKUR Müdürü, işsizlerin meslek öğrenmek ve çalışmak istememesinden yakınmış, herkesin çalışmadan devletten para almak peşinde olduğundan yakınmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşverenin derdi işçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN