Haksızlık belgelendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ispartalılara emanet ettiği ve SDÜ'nün işe alıp sonra da kovduğu down sendromlu Mustafa'nın, iddia edilenin aksine saldırgan değil sakin olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 20.10.2014
Haksızlık belgelendi
SABAH Akdeniz'in geçen hafta 'Emanete sahip çıkamadılar' başlıklı haberi ile gündeme getirdiği down sendromlu Mustafa Özbayrakçı'nın iddia edilenin aksine saldırgan değil sakin bir insan olduğu belgelendi. Mustafa'ya 2001 yılında eğitim alabilmesi amacıyla dönemin SSK Antalya Bölge Hastanesi'nden heyet raporu verildiği ve matematik eğitimi bile aldığı belgelendi. Dönemin Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Hasan Hüseyin Akgündüz, Mustafa'ya ayıp edildiğini ve bu ayıp için özür dilenmesi gerektiğini söyledi.

ERDOĞAN'IN EMANETİYDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde 30 Mart yerel seçimleri için geldiği Isparta'da, miting sırasında kendisinden iş isteyen ve kent yöneticilerine emanet ettiği down sendromlu Mustafa'ya sahip çıkmış gibi görünmek amacıyla işe alan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), gencin işine sudan bahanelerle son vermişti. Çalıştırıldığı taşeron firmanın işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından hakkında, "Adı geçen kişinin çalışamayacağı ve çalışması halinde kendisine ve çalışma arkadaşlarına zarar vereceği ve işten el çektirilmesi gerekli" şeklinde rapor verilen Mustafa'ya 2001 yılında eğitim alabilmesi amacıyla dönemin SSK Antalya Bölge Hastanesi'nden durum tespiti yaptırıldığı, 11.04.2001 tarih ve 533 no'lu raporla Down Sendromu+Mental Retarde raporu alındığı belirlendi.

ÖZEL EĞİTİM ALDI
RAM eski Müdürü Akgündüz, Mustafa'nın işten çıkartılırken yapılan açıklamaların üzüntü verici olduğunu söyledi. Asıl engelin engellemek olduğunu belirten Akgündüz, "Mustafa, verilen raporla görev yaptığım Isparta RAM'a getirildi. Uysal, sakin, ifade becerisi çok düşük bir çocuktu. İncelemelerimiz sonrası Down Sendromu+Zihinsel Yetersizlik raporu verdik. Özel eğitim alması için de tedbir kararı vererek. 27.05.2003 tarih 15852/5 protokol ile bir hastanemizden de Down Sendromu+Embesilite raporu verilen Mustafa hem özel eğitimle ilgili Halıkent'teki okula hem de bir özel eğitim merkezine devam etmeye başladı" dedi.

MATEMATİK BİLE ÖĞRENDİ

Mustafa'nın aldığı eğitimler sonucu anne ve babasını tanımaya başladığını ifade eden Akgündüz, "Mustafa, Eğitim Uygulama Okulu'nun öğrencilerinden oldu. Hatta özel eğitim destek hizmeti alabilmesi için Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nden verilen raporda (17.04.2009/2780 sayılı) Mustafa için Türkçe+Matematik modülü bile önerildi. İnanamayacaksınız ama Mustafa okumayı öğrendi, çok az da olsa yazmayı. Kimselere saldırmadı, kimselere zarar vermedi bu süre içerisinde. Şimdilerde delikanlı oldu artık Mustafa. Her genç gibi, beğenilme güdüsü onu da harekete geçirdi. Ama kimseyi rahatsız etmedi" diye konuştu.

SDÜ SINIFTA KALDI
SDÜ yönetiminin Mustafa'nın işten çıkartılmasıyla ilgili yaptığı açıklamalarıyla bir ayıba ev sahipliği yaptığını vurgulayan RAM eski Müdürü, "Sanki o şirket bünyesinde herkes yüzde 100 verimli çalışıyor. Mustafa'mız da yüzde 5 verimle çalışmayı sürdürseydi. En büyük engel, engellenmektir. Engelsiz Üniversite Projesiyle hava atan anlayış, bence sınıfta kalmıştır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haksızlık belgelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN