Antalya'nın ilk mimarı Tarık Akıltopu

Giriş Tarihi: 16.2.2015
Antalya'nın ilk mimarı Tarık Akıltopu

Antalya'nın ilk mimarı ve Antalya sevdalısı olan Tarık Akıltopu'nun aramızdan ayrılışının dün 11. yıldönümü idi. Kendisini yad etmek ve genç nesillere Tarık Akıltopu'yu tanıtmayı istiyorum

Antalya'nın ilk mimarı ve Antalya sevdalısı Tarık Akıltopu, 18 Mart 1918'de Antalya'nın Kışla Mahallesi'nin Kemiklik semtinde dünyaya geldi. İlkokulu önce Kemiklik'teki Cemal Tugay İlkokulu'nda okuyan Akıltopu, ev değiştirmeleri nedeniyle sırayla Paşa Camisi arkasındaki 1925'lerdeki ismi Mader-i Vatan, sonraki ismi İsmet Paşa olan okula devam etti. Ancak bu okul üçüncü sınıfa kadar olduğu için, ilkokulun devamını Kaleiçi'nde bugün Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılan binada, o zamanlar adı Anbarlı olan ilkokulda okudu. İlkokuldan sonraki orta ve lise öğrenimini bugünkü Antalya Lisesi'nde sürdüren Tarık Akıltopu, o zamanlar adı 'Sanayi-i Nefise-i Hayriye' olan bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Mimarlık Bölümü'ne kayıt oldu. Rahatsızlığı nedeniyle öğrenimine birkaç yıl ara vermek zorunda kalan Akıltopu, 1949 yılında bu fakülteden mezun oldu. Antalya'ya dönerek kentin ilk mimarı olarak bürosunu açtı.

MİMARLIK BİLİNMEZDİ


Akıltopu, o ilk mimarlık günlerini şöyle anlatırdı: "Bir gün çarşıda yürürken eli bastonlu yaşlı bir adam karşımda durdu. Yüzüme bakarak 'Sen Hamdi Efendi'nin oğlu değil misin?' dedi. 'Evet amca' dedim. 'Sen görünmüyorsun, nerelerdeydin?' diye sorunca 'Amca, ben okuyordum' diye cevap verdim. Adam 'Ne okudun oğlum' diye sordu. Ben de 'mimar oldum' dedim, anlamadı 'Ne demek o, mimar?' dedi. Ben anlatmaya çalıştım, 'Binaların, evlerin planlarını yapıyoruz.' Yüzüme bir daha baktı 'Allah Allah, ben ev yaptıracak olsam iki usta bulur yaptırırım, sana ne lüzum var?' deyip yürüdü." İşte, Tarık Akıltopu böyle bir ortamda Antalya'da mimarlığa başladı. Günler, aylar geçti. O zamanlar bina inşaatı için plan zorunluluğu olmadığı için aylarca kapısını çalan olmazdı. Bu arada, Tarık Akıltopu'nun Erzurum'un Sarıkamış ilçesinde 1950-52 yılları arasında yapacağı yedek subaylık görevi geldi. Sarıkamış'taki askerlik görevi sırasında birçok askeri binanın yapılmasında onun emeği vardır. Komutanları onun çalışmalarından o kadar memnun kalmışlardır ki onu bir takdirname ile ödüllendirdikleri gibi, Antalya Valiliği'ne gönderdikleri 8 Kasım 1952 tarih ve 131305 sayılı yazıda, Tarık Akıltopu'nun askerlik görevi sırasındaki başarılı çalışmaları konu edildikten sonra, "Böyle bir hemşehri yetiştiren şehriniz, bu arkadaşla iftihar edebilir" sözlerine yer verilir.

"TUVALETİ BAHÇEYE KOY"

1952 yılı sonunda Antalya'ya dönen Tarık Akıltopu. Antalya'da mimarlık bürosunu tekrar açtı ve müşteri beklemeye başladı. Bu kez işler önceki gibi değildi. Belediyece inşaat için plan yapma zorunluluğu getirilince, Mimar Tarık Akıltopu Antalya'nın aranılır bir adamı olur. Gelen müşteriler "Sen plan yapıyormuşsun belediyeden istiyorlar ama bir şey duydum, sen abdeshaneyi (Tuvaleti) evin içine koyuyormuşsun, koku yapar benimkini bahçeye koy" deseler de, birçok müşterisi yaptığı planlarda değişiklik yapmak istese de Tarık Bey'in artık keyfine diyecek yoktu. Çünkü artık Antalya'nın önemli ve aranır adamı olmuştur. Antalya'da Cumhuriyet sonrası yapılan ilk binalarda hep onun imzası vardır. 1953 yılında Ajun Hanım ile evlenir. Bu evlilikten sırasıyla Haluk (1954), Selçuk (1956), Sema (1961) isimlerini verdikleri üç çocukları olur.

İLK YAZLIK OBA

Tarık Akıltopu, arkadaşlarının teşviki ile siyasete atılır ve Belediye Başkanı Hayret Şakrak zamanında 1955'ten 1960'a kadar Antalya Belediye Başkan Yardımcılığı görevi yapar. Akıltopu, bu görevi sırasında Konyaaltı Varyantı altında merkezi hükümetçe yapılması kararlaştırılan, Petrol Ofisi depolarının hiç olmazsa Arapsuyu mevkiine yapılması için büyük emek harcar. O zamanki Antalya Orman Başmüdürü Mehmet Yalçıner'e Kıbrıs Akasyası ekilmesi için Konyaaltı'nda bir alan tahsis etmesi ile bugünkü Konyaaltı Koruluğu'nun ortaya çıkmasını sağlar. Tarık Akıltopu, 1957 yılında Antalya Konyaaltı Plajı'nda Antalya Belediye Başkanı Hayret Şakrak tarafından yaptırılan 50 plaj evinin planlarını çizer ve inşaatın kontrolörlük görevini üstlenir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın ilk mimarı Tarık Akıltopu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN