Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onların artık bir ailesi var

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Onların artık bir ailesi var

Parçalanmış ailelerin çocuklarına kucak açarak koruyucu aile olmayı kabul eden Antalyalı 83 çift, 103 çocuğa anne-baba şefkati veriyor. Çocuklar bu sayede aile sıcaklığına kavuşuyor

Antalya'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün koruyucu aile yanına yerleştirdiği çocuk sayısı 100'ü geçti. 83 koruyucu ailenin yanında kalan 103 çocuk, ihtiyaç duyduğu anne-baba şefkatini alarak büyüyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, Antalya'nın koruyucu aile yanında kalan çocuk sayısı bakımından Türkiye genelinde 11'inci sırada olduğunu, nüfus yoğunluğu baz alındığında ise listenin ilk sıralarında yer aldığını söyledi. İstanbul'da 17 milyona yakın nüfus olmasına karşın 362 çocuğun koruyucu aile yanında kaldığını belirten Çalışkan, "Antalya'nın nüfusu 2 milyon 200 bin civarında ve 103 çocuğu koruyucu aile yanına yerleştirdik" dedi. Her insanın şefkat ve merhamete ihtiyacı olduğunu, bu ihtiyacın çocuklarda daha ön planda olduğunu belirten Çalışkan, "Aile sevgi ve ilgisinden uzak çocukların en büyük ihtiyacı bağlanma duygusu. Bu ihtiyaçlarını karşılayacak birilerine bağlanmak istiyorlar. Koruyucu aile yanına teslim ettiğimiz çocuklarımızdan olumsuz bir durum yaşanarak geri aldığımız bir çocuğumuz yok. Ailelerimiz sorumluluklarının farkında ve çocuklarımız da onlarla kalmaktan son derece mutlu" şeklinde konuştu.

200 ÇOCUK DAHA VAR

Antalya'da 400 çocuğun devlet koruması altında olduğunu ifade eden Çalışkan, "Bu çocukların bir kısmı rehabilitasyon süresine ihtiyacı olan çocuklar. Yaklaşık 200 kadarı koruyucu aile yanına verilebilecek kriterleri taşıyor. Onların da özlemini duydukları sıcak bir yuva ortamını tatmaları için duyarlılığın artması ve bu çocuklarımıza kucak açılması son derece olumlu sonuçlar doğuracaktır" ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIN İHTİYACI
Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşların genellikle 0-6 yaş aralığında çocukları almak istediğine dikkat çeken Çalışkan, "Ailelerimizin bu tercihlerini dikkate alıyoruz. Eğer mümkün değil ise yetişmiş, ailede bir fert olarak yer alacak bir çocuğa yönlendiriyoruz. Ailelerimiz küçük çocuklar için ısrarcı oluyorlar. Fakat diğer çocuklarımızın da bir aile yanında bakılmaya ihtiyaçları var. Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımız kendi tercihlerinden ziyade çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yaklaşım göstermeleri daha olumlu sonuçlar doğuracaktır" ifadelerini kullandı.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR
Koruyucu aile olacak bireylerde T.C. vatandaşı olması, Türkiye'de ikamet ediyor olması, 26-65 yaş aralığında olması, en az ilkokul mezunu olması, düzenli bir gelire sahip olması ve çocuğun vasisi olmaması dışında bir kriter aranmıyor. Bu şartları taşıyan herkes koruyucu aile olmak için müracaat edebiliyor. Başvurunun ardından aile ile çocuk görüştürülüyor. En sonunda ise aradaki uyuma bakarak çocuğun aileye teslim edilip edilemeyeceğine karar veriliyor.

KORUYUCU AİLELER ÇOK MEMNUN
25 yıllık evli 2 çocuk sahibi Atilla-Nurcan Duman çifti, 2 yıl önce koruyucu aile olmaya karar verdi. 5 yaşında bir erkek çocuğuna koruyucu aile olan çift, evlerinin yeni bireyini kendi çocuklarından ayrı tutmadıklarını ve artık onun da Duman ailesinin bir ferdi olduğunu söyledi. 19 yıllık evli 2 çocuk sahibi Neslihan- Levent Boğatur çifti de 2 hafta önce koruyucu aile oldu. 2 aylık bir kız çocuğuna koruyucu aile olan Boğatur çifti, "2 oğlumuz var. Hep kız istedik. Allah bu şekilde nasip etti. O da bizim yavrumuz. Onun gelmesiyle evimiz bayram yerine döndü" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onların artık bir ailesi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN