Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölü yatırıma can verilecek

Akaydın'ın son icraatlarından Akdeniz Kent Parkı'nda in cin top oynuyor. Yapım maliyetlerinin de şişirildiği ortaya çıkan park yeniden düzenlenecek

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Ölü yatırıma can verilecek
Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde yaptırılan Akdeniz Kent Parkı, Antalyalılardan hiç ilgi görmedi. Günlük 100 kişinin dahi ziyaret etmediği parkın içerisindeki işletmelere de hiç kimse talip olmayınca proje, ölü bir yatırıma dönüştü. Yerel seçimlerin ardından parkın işletmesini devralan ANET yönetimi, işletmeci bulamadığı için parkı belediyeye geri iade etti.

YANLIŞ PROJELENDİRİLMİŞ

Projenin hem ölü bir yatırım olduğunu hem de olması gerekenden iki katı fazla para harcanarak yapıldığını belirten ANET Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp Dinçmen, Akdeniz Kent Parkı'nın yeninden düzenlenerek Antalya'ya yeni bir cazibe merkezi kazandırılacağını belirtti. Geçmiş dönemden belediyeye kalan en yanlış projelerden bir tanesinin Akdeniz Kent Parkı olduğunu söyleyen Dinçmen, "O bölgedeki inşaat alanı hakkının tamamı akvaryuma kullanılmış, sonrasında da 'Bunu nasıl kurtarabiliriz' diyerek yapılmış bir park. Ne ziyaretçi sayısı, ne geçen insan sayısı, ne de içerideki büfelerin nasıl olacağı hesaplanmış. Sadece önüne göstermelik bir restoran koyulmuş, onun haricinde parkın tamamı hiçbir şekilde kullanılmayacak, standartlara uymayan halde ufak tefek büfeler ile donatılmış. Ayrıca değerinin iki misli bir maliyet ile yapılmış. 3 liraya çıkması gereken bir proje 6 liraya çıkmıştır" dedi. Göreve geldiklerinde park içerisindeki işletmeler için ihaleye çıktıklarını hatırlatan Gökalp, "Biz bu parkı göreve geldiğimizde kucağımızda bulduk. Hemen ihalelere çıktık, fakat proje yanlış olduğu için katılan olmadı. Yüz yüze görüşmelerle işletmeci aradık, bulamadık. Parkın belli bir kira bedeli var ve biz ödemek zorundayız. Gelir elde edemediğimiz için şirketimiz zarar etmesin diye parkı belediyeye geri iade ettik" şeklinde konuştu.

YENİ DÜZENLEME YAPILACAK

Parkın bulunduğu alana yeni bir proje uygulanacağını ve bölgenin daha cazip bir hale getirileceğini aktaran Dinçmen, "Oraya gelen insanların rahat edebileceği, keyif alabileceği mekanlar olması gerekiyor. Şimdi inşaat planlamasını tekrar yaparak metrekareleri biraz daha arttırıp işletmecilerin halka daha rahat hizmet vereceği bir hale getireceğiz. O bölgeye inşallah Antalya'nın ilk temalı parkını yapacağız. Çok daha güzel restoran ve kafelerin olduğu, vatandaşın geldiği zaman çok daha iyi hizmet alabileceği bir hale getireceğiz. Yeni düzenleme Konyaaltı sahilinden ayrı tutulmayacak. Sahil projesinin devamı niteliğinde bir çalışma ile bölgeyi şimdiki ıssız halinden kurtaracağız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölü yatırıma can verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN