Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO'yu Ece ve Efe tanıtacak

EXPO 2016 Antalya'nın tanıtımında kullanılacak müzik ve maskotlar belli oldu. Dev organizasyonun maskotu Ece ve Efe adındaki iki çocuk oldu

Giriş Tarihi: 28.2.2015
EXPO'yu Ece ve Efe tanıtacak
EXPO 2016'nın müzik ve maskotlarını tanıtmak için Antalya'ya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Türkiye'nin ilk EXPO'sunun maskotunu belirlerken kendi yerli kültürümüzü uluslararası sahaya, evrensel platforma taşımaya özen gösterdik. Hem kısa olması hem akılda kolay kalması hem de Türkçe olması sebebiyle bu isimleri belirledik. EXPO'muzu Ece ile Efe tanıtacak" dedi.

İLK EXPO TECRÜBESİ
Dünyanın farklı bölgelerindeki çiçek ve bahçe kültürüyle ilgili tüm birikimlerin Antalya'da bir araya getirilerek insanlığa sunulacağını belirten Bakan Eker, "Botanik EXPO ile Türkiye, EXPO alanındaki ilk tecrübesini yaşamış olacak. Bu evrensel etkinliği, uluslararası faaliyeti en güzel şekilde, en iyi şekilde gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

HEDEF AZAMİ SAYI

EXPO alanındaki alt ve üstyapı ile ağaçlandırma çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini anlatan Eker, projelerin yüklenici firmalara teslim edildiğini, hükümet olarak bütün imkanları Antalya için seferber ettiklerini vurguladı. EXPO'ya 190'a yakın ülkenin davet edildiğini hatırlatan Eker, "Bugüne kadar maksimum katılım 54 ülke olmuş. Bizim de hedefimiz azami sayıyı yakalamak" ifadelerini kullandı.

KALICI BİR DEĞER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun EXPO için elinden gelen her türlü katkıyı sağladığını söyleyen Bakan Eker, "EXPO alanında 110 dekar yabancı ülkelere ayrıldı. Biz istiyoruz ki her ülke kendi kültürünü, kendi çiçeklerini, kendi bahçesini insanlığa sunacağı şekilde buraya katılsın, burası kalıcı bir değer olsun. Antalya'ya yeni bir şey katsın, turizmine, tarihine, kültürüne ilave değerler EXPO üzerinde Antalya'ya, Türkiye'ye kazandırılmış olsun" diye konuştu.

YÖRESEL İZLER

EXPO'nun müziği ile maskotunu birçok seçenek arasından belirlediklerini aktaran Eker, sözlerine şu şekilde devam etti: "Maskotların isimlerinin de motiflerinin de yerli, bu bölgeyle çok yakın ilişkili olmasına, Anadolu'nun ve Antalya'nın, bu bölgenin özelliklerini taşımasına özen gösterdik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'yu Ece ve Efe tanıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN