Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivrisinek uyku kaçıramayacak

Giriş Tarihi: 7.3.2015
Sivrisinek uyku kaçıramayacak

Akaydın'ın seçim döneminde mücadeleyi ihmal etmesi ile geçen yaz uyuyamayan Antalyalılar, bu yıl rahat bir uyku çekebilecek

Geçen yaz sivrisinek nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Antalyalılar, bu yıl rahat edecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ın yerel seçim döneminde larva mücadelesini aksatması nedeniyle yaşanan sıkıntının bu yıl yaşanmaması için bütün tedbirler alındı. Sivrisinek mücadelesine 30 milyon liralı kaynak ayıran Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, haşereye karşı kapsamlı bir savaş başlattı. Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar Antalya'nın bütün ilçelerinde mücadele ekipleri oluşturan Büyükşehir yetkilileri, vatandaşın sağlıklı bir yaz sezonu geçirmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını bildirdi. Kent merkezinde 522, Antalya genelinde ise 847 personelin haşere ile mücadele ettiğini belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İnanç Argun, "Ekiplerimiz şu an bataklık, fosseptik, dere yatağı özellikle sivrisineğin üreyebileceği her noktada ilaçlama yapıyor. Halkımızı ve Antalya'ya gelen turistlerin sağlıklı ve huzurlu günler geçirmesi için haşere ile her alanda mücadele edilecek" dedi.

SU BİRİKİNTİLERİNE DİKKAT

Haşerenin şu an larva dönenimde olduğunu ve bu süreçte alınacak önlemlerin çok önemli olduğunu hatırlatan Argun, "Sivrisinek, kara sinek, hamam böceği, fare ve kene gibi canlıların insan sağlına bir tehdit oluşturmaması için gerekli tüm önlemleri aldık. Fakat burada vatandaşlara da çok önemli görevler düşüyor. Evlerinin balkonunda, çatılarında içi su birikmiş kap bulundurmamaları gerekiyor. Çünkü özellikle sivrisineğin üremesi için en uygun alanlar bu tip su birikintileri oluyor" şeklinde konuştu.

VATANDAŞA ÇAĞRI

Küçük bir kapta unutulan suyun binlerce sivrisineğin üremesine imkan sağlayacağını hatırlatan Argun, "Ekiplerimiz açık alanların tamamında ilaçlama çalışması yapıyor. Ancak evlerini içerisine girme imkanımız yok. Halkımızın biraz dikkatli davranması kendi sağlıkları açısından daha olumlu sonuçların doğmasına neden olacaktır" ifadelerini kullandı.

EKİP SAYISI ARTACAK
Yaz aylarının gelmesi ile birlikte her akşam ilaçlama ekiplerinin sokaklarda olacağını aktaran Argun, "Havaların ısınması ile birlikte mücadelemizde artacak ve personel sayımızı 847'den 988'e çıkaracağız. Yaklaşık bin kişilik bir ekip ile Antalya'nın her köşesine hizmet götüreceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivrisinek uyku kaçıramayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN