Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Magandalar daha da azıttı

Trafik magandalarının işaret levhalarına verdikleri zararın boyutu giderek azalacağına geçen yıl daha da arttı. 2013 yılında 3.5 milyon lira olan zarar, 2014 yılında 4 milyon lirayı aştı

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Magandalar daha da azıttı
Trafik magandaları yapılan onlarca uyarıyı Antalya'da yine görmezden geldi. 2013 yılında Karayolları 13'üncü Bölge Müdürlüğü yol ağı içerisinde bulunan trafik işaretlerine 3.5 milyon lira tutarında zarar veren magandalar, geçen yıl zararın boyutlarını daha da arttırdı. Trafik işaretlerini kurşunlayan, üzerlerine yazı yazan ve yerinden söken magandaların 2014 yılında kamuya verdiği zararın boyutu 4 milyonu aştı.

YÜZDE 20'Sİ TAHRİP OLDU

Karayolları 13'üncü Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğundaki 3 bin 914 kilometre uzunluğundaki yol ağında bulunan 67 bin adet standart trafik levhası ile 26 bin metrekarelik bilgi levhasının yüzde 20'sini kullanılamaz hale getiren trafik magandaları, 13 bin 400 adet trafik levhasını kurşunladı, üzerlerine yazı yazdı. Yine kurşunlama, yazı yazma ve çarpma sonucu bin 750 metrekarelik bilgi levhasına da zarar veren magandaların kamuya yarattığı toplam zarar 4 milyon 184 bin lira olarak hesaplandı.

İŞÇİLİK MONTAJ DAHİL DEĞİL
186 adet trafik ışığı, bin 100 kilometreyi aşan çelik ve beton korkuluk ve 135 kilometrelik tel çite zarar veren trafik magandaları, kurşunlama ve yazı yazma ile oluşturdukları 2 milyon 389 bin liralık zararın üzerine 1 milyon 750 bin lira daha eklenmesine sebep oldu. Zararın boyutu 1 yıl içerisinde yüzde 20 oranında artarken söz konusu maliyetlere levhaların montajı, nakliyesi ve işçilik giderlerinin dahil olmadığı belirtildi.

SEVDİKLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER
Karayolları 13'üncü Bölge Müdürü Şenol Altıok, trafik levhalarına zarar vermenin maddi boyutunun yanı sıra insan hayatını da tehlikeye düşürüldüğünü belirterek, "Yol levhalarına verilen zararlar nedeniyle bir kazanın yaşanması ve o kazada insanların hayatlarını kaybetmesinin bedeli hesaplanamaz. Bizler gider o levhayı yenileriz ama kaybedilen hayatları geri getiremeyiz. Bu tür hareketlerde bulunanlar trafik levhasına değil belki de sevdikleri birine sıkıyorlar o kurşunları" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Magandalar daha da azıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN