Alanyalıların devlet üniversitesi heyecanı

Alanya'da kurulması kabul edilen devlet üniversitesi ilçede heyecan yarattı. Kent yöneticileri Alanya'nın eğitimde de marka olacağı görüşünde birleşti

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Alanyalıların devlet üniversitesi heyecanı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun verdiği 'Alanya'ya devlet üniversitesi' müjdesi hayata geçiyor. Kanun teklifinin TBMM'de onaylandığı Alanya devlet üniversitesinin ismi ise Alaaddin Keykubat Üniversitesi olacak. Başbakan Davutoğlu'nun verdiği müjdenin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya milletvekilleri bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM'ye sunmuştu. Teklif, meclis tarafından onaylandı. Türkiye'de özel üniversitenin kurulduğu ilk ilçe olan Alanya, devlet üniversitesinin de onaylanmasıyla ülkede tek devlet üniversitesi olan ilçe unvanını da almış oldu.

ALANYALILARIN GÖZÜ AYDIN

Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Gözümüz aydın. Devlet üniversitesi için Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na, emek sarf eden ve destek veren herkese sonsuz teşekkürler. Bu atılımla Alanya daha ilerilere gidecek" dedi.

TARİHİ BİR GÜN YAŞANIYOR
İlçeye kurulacak devlet üniversitesinin bir milat olduğun ifade eden Alanya Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şahin de şehre ekonomik, sosyal ve kültürel manada çok önemli katkılarının olacağı tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi.

DEV HAMLE
Devlet üniversitesinin kurulmasının ilçenin ekonomik ve sosyal açıdan çehresini değiştireceği belirten Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, "Vakıf üniversitesinden sonra devlet üniversitesinin de kurulması, Alanya'nın yüksek öğrenimde dev bir hamlesidir. Alanya'nın turizmine ve ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

HAREKET GELECEKTİR
Devlet üniversitesinin bölgenin ekonomisine can getireceğini ifade eden Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise, "Yazları turizmle şehre katılan ekonomik girdi, üniversite ile kış aylarında da hareketli olacaktır. İlçedeki apart ve pansiyonlar gerekli modifikasyonlarla üniversitelilerin hizmetine sunulursa bu da turizm adına iyi bir gelişme olacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanyalıların devlet üniversitesi heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN