Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sakin şehir Yalvaç

Merkezi ’da bulunan ‘Sakin Şehir Birliği’nin Batı Akdeniz’deki ilk üyesi olan Isparta’nın Yalvaç ilçesi, kültürel zenginliğiyle geziseverlerin rotasına girdi

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Sakin şehir Yalvaç
Cittaslow (Sakin Şehir) unvanını 2012'de alan ve merkezi 'da bulunan 'Sakin Şehir Birliği'ne katılan Isparta'nın Yalvaç ilçesi gezi severlerin rotasına girdi. Batı Akdeniz'de bu unvanı alan ilk yerleşim birimi olan Yalvaç, inanç turizmi kapsamında yılda 50 bin turist ağırlayan ve Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen bir ilçe. Doğal güzellikler açısından Türkiye'nin en şanslı ilçelerinden olan Sultan Dağları eteklerindeki Yalvaç, tarihte sayısız medeniyeti ağırlayan tarihi bir ilçe olarak da biliniyor.

EN ESKİ YERLEŞİM YERİ
Tarihteki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yalvaç bin 415 kilometrekare yüzölçüme sahip. Adını Selçuklular devrinde bölgeye yerleşen Oğuz Türk oymağı 'Yalvaçlılar'dan alan ilçe, Roma döneminde büyük öneme sahip olan Psidia Antiocheia antik kentini sınırlarında barındırıyor. Kudüs'ten Roma'ya yaptığı yolculuklarla Hıristiyanlığın yayılmasına öncülük eden Aziz Paulus'un, M.S. 46 ve 62 yılları arasında Psidia Antiocheia'yı üç kez ziyaret ederek ilk vaazını burada verdiği biliniyor.

KÜLTÜREL ZENGİNLİK
İnanç turizmi kapsamında yılda 50 bin turist ağırlayan ilçede Osmanlı Hamamı ve 800 yıllık Çınaraltı Meydanı bulunuyor. Yalvaç barındırdığı kültür birikimiyle bir günde 5 bin yıllık tarihin görülebileceği merkezlerden biri. Yalvaç sahip olduğu çok eski geçmişi ve kültürel özellikleriyle zengin bir turizm potansiyeline sahip. Antiocheia in Psidia (Antik Kent) Anadolu'da kurulan antik kentler arasında oynadığı önemli roller ve eşsiz yapılarıyla ayrı bir önem taşıyan Yalvaç'ın kültürel zenginliklerini teşhir eden Yalvaç Müzesi'nde genellikle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler yer alıyor. Müze bu özelliği nedeniyle oldukça zengin.

SAKİN ŞEHİR NEDİR?
HIZA dayalı şehir konseptinin alternatifinin savunulduğu bir yaklaşım biçimi olarak 'da doğan Cittaslow (Sakin Şehir) konsepti giderek dünyada yayılmaya başladı. İlki 'nın Toskana eyaletinin Chianti şehrinde 'Citta Slow' adıyla başlatıldı. Kelime kökeni İtalyanca 'Citta (Şehir)' ve İngilizce 'Slow (Yavaş)' kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, 'Sakin Şehir' anlamında kullanılıyor. Sakin şehir kavramı içerisinde şehir merkezlerinde araba kullanımı yasaklanıyor, fastfood şubeleri ve süpermarketler kapatılarak daha yaşanır kentler oluşturulmaya çalışılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakin şehir Yalvaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN