Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırcami sil baştan

Antalya’da 30 yıl sonra sorunu çözülen , Şehir Plancıları Odası’nın itirazı üzerine iptal edildi. Hayali suya düşen 15 bin mülk sahibi alınan karara isyan etti

Giriş Tarihi: 13.6.2019
Kırcami sil baştan

Antalya'da 30 yıldır yılan hikayesine dönen ve mülk sahibi 15 bin kişinin tapularının verildiği Kırcami İmar Planı, 'istemezükçü' zihniyetin engeline takıldı. Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi'nin Antalya 1. İdareme Mahkemesi'nden aldığı yürütmeyi durdurma kararından sonra eski Başkan Menderes Türel döneminde Antalya 2. İdare Mahkemesi'ne yapılan başvuru ile Toprak Koruma Kurulu lehine verilen iptal kararı bu kez Danıştay tarafından bozuldu.

KARAR SEÇİMDEN ÖNCE
Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi'nin Danıştay'a yaptığı itiraz başvuru üzerine, Toprak Koruma Kurulu Kararı'nı iptal edildiği ortaya çıktı. İptal kararının 31 Mart yerel seçimleri öncesi alınması dikkat çekti. Bin 481 futbol sahası büyüklüğündeki Kırcami'de 15 bin mülk sahibi ve bin 300 kadastro parseli bulunduğu ve 30 nüfuslu yeri bir yerleşim kurulması hayali başka bahara kaldı. TEKRAR BAŞVURU
Danıştay'ın gerekçeli iptal kararının Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ulaşması ile yeni bir hukuki sürecin başlayacağı öğrenildi. Bu aşamadan sonra CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi, bölgenin tarım alanı özelliğini yitirdiğini gerekçe göstererek tekrar Toprak Koruma Kurulu'na başvurması gerekecek. Kırcamililerin hayallerine gem vurulan kararı aldıran Şehir Plancıları Odası'nın bu aşama sessiz kalması ise dikkat çekti.

SORUNU BELEDİYE ÇÖZSÜN
Kırcami sakinleri ise sorununun Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi'nin çözmesi gerektiğini ifade etti. Kırcamili Adnan Menderes Coşkun, "Belediyesi'nin ikisi de CHP'li. Şehrin kanayan yarası olan Kırcami imar sorunun çözülmesine bu kadar yaklaşılmışken alınan bu karar 30 yıllık hayallerimizi yıktı. Artık bahane yok. bu iki CHP'li belediye bu sorunu çözsün" dedi. Mehmet Avcıoğlu ise, "Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi ve Konyaaltı Belediyesi olmak üzere 3 önemli belediye CHP yönetiminde. Artık böyle bir güç varken sorunu aşmaları gerek. Şehir Plancıları Odası'nın yaptığı itiraz burayı ve bölgede yaşayan insanların sıkıntılarını bilmeden oturdukları yerden yapılmış keyfi bir itirazdır. 30 yılı aşkındır yaşanan bu büyük sorun artık birilerinin dava açmasıyla bahane edilip iptal edilmemeli. Bunrada tarım yapılamıyor. Neye göre itiraz ediyorlar ?" diye konuştu.


TAPULAR GEÇERSİZ OLACAK
MURATPAŞA Belediyesi sınırları içindeki Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami ve Alan mahallerinin tamamı Fener ile Çağlayan mahallelerinin belli bölümlerini içine alan Kırcami İmar Planı, bin 477 hektarlık alanı kapsıyor. Danıştay'ın kararı sonrası 1/25000 ve 1/5000'lik planlar bozulmuş oldu. Buna göre hem Antalya Büyükşehir hem de Muratpaşa Belediyesi'nin 15 bin mülk sahibine verdiği tapuların kurul kararın sonrası ayrıca açılan plan iptali ile davaların sonuçlanması halinde imar planlarının anayasası olarak değerlendirilen toprak koruma kuru kararı altlığı oluşmadığı için hükümsüz olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırcami sil baştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN